Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Osmanlı Bankası Müzesi'nde Fossati'lerin İstanbul'u

"Fossati'lerin İstanbul'u"

yapi.com.tr

Toplantılar

Osmanlı Bankası Müzesi'nde Fossati'lerin İstanbul'u
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Şubat 2006 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 8 Şubat 2006 20:30
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi, İstanbul tarihinin mimari açıdan incelendiği Voyvoda Caddesi İstanbul Sohbetleri'nde Doç. Dr. Cengiz Can'ı konuk edecek. Fossati'lerin İstanbul'u başlıklı söyleşi, 8 Şubat Çarşamba günü 18:30-20:30 saatleri arasında, rezervasyon yaptırılarak ücretsiz olarak izlenebilecek.

Sunumda, batıdan doğuya gelen Fossati'lerin, 19. yüzyıl ortasında henüz geleneksel yapısını sürdüren İstanbul'da karşılaştıkları kentsel ve mimari değerlere bakışları ve yerel kültüre duyarlılıkları ele alınacak. Tanzimat döneminde Avrupa'yı model alan değişim iradesinin İstanbul mimarisi üzerine yansımaları ve dönem mimarlarının yaşadığı ikilem, Ticino Devlet Arşivi'nde muhafaza edilen orijinal çizimler ve belgelerden yararlanılarak irdelenecek.

Doç. Dr. Cengiz Can kimdir?
İtalyan Lisesi'nde okudu. İDMMA'da Mimarlık eğitimi aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde restorasyon alanında yüksek lisans yaptı. 1993'te "İstanbul'da 19. Yüzyıl Batılı ve Levanten Mimarların Yapıları ve Koruma Sorunları" konulu teziyle doktorasını tamamladı. İtalyan Kültür Elçiliği Bursu ile 1975'te Bologna Üniversitesi'nde çalıştı. 1986-87'de ise İtalyan Dışişleri Bakanlığı Bursu ile Milano Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon-Mimarlık Tarihi Bölümü ve "Centro Studi e Documentazione Della Cultura Armena"da görev yaptı. 2001'de "Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation" bursunu kazandı. 19. yüzyıl mimarlığı, mimari restorasyon ve kentsel koruma konularında yayınları bulunan Can, halen Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi
No:35/37 Karaköy
Tel: (212) 334 22 70
www.obmuze.com

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-bankasi-muzesinde-fossatilerin-istanbulu_41137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!