Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Türkiye’de 1950 Dönüşümü ve Müzik

Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen “Müzik ve Politika” söyleşilerinde, bu hafta Aykut Köksal'ı konuk edecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Türkiye’de 1950 Dönüşümü ve Müzik
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Nisan 2005 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 20 Nisan 2005 20:00
+ Ajandama Ekle

smanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen “Müzik ve Politika” söyleşilerinde, bu hafta Aykut Köksal'ı konuk edecek. Köksal, toplantıda 1950 siyasal dönüşümünün Türkiye'nin sanat üretimine etkilerini anlatacak. Katılımın ücretsiz olduğu toplantı, 20 Nisan Çarşamba günü 18:30 – 20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aykut Köksal, 1950 dönüşümünü şu sözlerle değerlendiriyor: “1950 dönüşümü yalnızca Türkiye'nin siyasal tarihinde değil, sanat üretiminde de önemli bir kırılma noktası oluşturur. Bu dönüşümle birlikte merkezin ulusalcı kültür siyaseti egemenliğini yitirecek ve özgürleşme ortamı tüm kültürel üretimde yansımasını bulacaktır. 1950'ler Modernizminin bütün sanat disiplinlerinde ortak bir retorikle ortaya çıktığı bu dönemin müzikte önde gelen iki temsilcisi ise İlhan Usmanbaş ve Bülent Arel'dir. Usmanbaş ve Arel'in müziği hem ilk kuşak Cumhuriyet bestecilerinin ulusalcı müziğinden kopuşu gösterir, hem de Batıyla eşzamanlılığı yakalar.”

Aykut Köksal

1952 yılında doğan Aykut Köksal, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Köksal, Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü'nde de doktora dersleri veriyor.

Güzel Sanatlar Fakültesinin yayınladığı Dipnot dergisinin yayın yönetmenliğini yapan Köksal bugüne kadar çok sayıda konferans verdi ve sempozyumlara bildiri sundu. Ayrıca kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo'da pek çok program gerçekleştirdi.

Aykut Köksal'ın 1973'ten 1993 yılına kadar yayımlanan yazılarından oluşan “Zorunlu Çoğunluk / Mimarlık ve Sanatta Dilin Süreksizliği” başlıklı kitabı 1994 yılında yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/osmanli-bankasi-muzesinde-turkiyede-1950-donusumu-ve-muzik_25582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!