Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

Pera’da Denize Sıfır

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen serginin ana teması, tümüyle yapılaşmış Beyoğlu ilçesinin ve sakinleri ile günlük ziyaretçilerinin aslında çok uzun ve değerli bir kıyı boyu olan ilçede denize erişimlerinin giderek olanaksızlaştırılması üzerine kurulu.

yapi.com.tr

Sergiler

Pera’da Denize Sıfır
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Haziran 2017
BİTİŞ TARİHİ: 30 Haziran 2017
YER: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy Sergi Salonu
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

DİĞER BİLGİLER:

A: Kemankeş Cad. No:31 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul
T: (212) 251 49 00

+ Ajandama Ekle

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından bir grup mimar ve akademisyenin ekip çalışması sonucunda düzenlenen “Pera’da Denize Sıfır” sergisi,
5– 30 Haziran 2017 tarihleri arasında Mimarlar Odası’nın Karaköy sergi salonunda izlenebilecek.

İstanbul ile yaşıt tarihi boyunca sürekli canlı yaşayan Beyoğlu ve kıyılarındaki İstanbul Limanı, tüm İstanbul’un merkezi, hepimizin ortak hafızasıdır. Tümüyle yapılaşmış bu bölge bir yanında Haliç diğer yanında da Boğaziçi ile çevrilmiş coğrafyasıyla aslında denize uzanan bir yarımadadır. Ne var ki “Pera’da Denize Sıfır” sergisinde konu edilen Beyoğlu’nun Karaköy-Dolmabahçe arasındaki en değerli 3100 metre kıyı boyunun bugün kamuya, kentliye açık bölümü -0- metredir. Yani bizlerin “Pera’da Denize Sıfır” metre hakkımız var.

Denize sıfırdan, sıfır kullanım hakkına...

Serginin ana teması, tümüyle yapılaşmış Beyoğlu ilçesinin ve sakinleri ile günlük ziyaretçilerinin aslında çok uzun ve değerli bir kıyı boyu olan ilçede denize erişimlerinin giderek olanaksızlaştırılması üzerine kurulu. Sergide ayrıntılı olarak ve bilimsel bulgulara dayandırılarak tarihsel ve mekânsal gelişim süreci incelenen Karaköy-Dolmabahçe arasındaki 3100 metrelik kıyı boyunun zaman içinde nasıl ve hangi işlevlerle kamusal kullanıma kapatıldığı vurgulanıyor.

Sergide ayrıca, duyarlı kesimlerin yıllardır bu kıyı şeridi için sürdürdükleri kent mücadeleleri, gündeme getirdikleri uyarılar, ürettikleri alternatif önerilerden de bir seçki sunuluyor. İstanbul için çok değerli olan Pera kıyılarının günümüzde bir yandan “denize sıfır” tahsisler ve kullanımlar ile yapılandırılması belgeleniyor, diğer yandan bu süreçte kentlinin kullanımı için de deniz kıyısında sıfır metrelik bir kıyı boyu kalmasının hikâyesi anlatılıyor.

Sergi açılışı:
5 Haziran 2015, Saat 19.00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/perada-denize-sifir_159127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!