Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Peter Cook YEM'de

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Avrupa Birimi, YTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Yapı-Endüstri Merkezi'nin 8-12 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlediği "İstanbul: Tarih, Kültür, Mimarlık Katmanları" başlıklı etkinlik kapsamında mimarlık dünyasının önemli isimlerinden mimar, eğitimci ve teorisyen Sir Peter Cook bir konuşma

yapi.com.tr

Toplantılar

Peter Cook YEM'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Nisan 2010 09:30
BİTİŞ TARİHİ: 9 Nisan 2010 11:00
YER: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya İstanbul
DÜZENLEYEN: Yapı-Endüstri Merkezi Sponsorlar: Betonart ve TÇMB
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 266 70 70
+ Ajandama Ekle

STRONG>Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Avrupa Birimi, YTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Yapı-Endüstri Merkezi’nin 8-12 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlediği “İstanbul: Tarih, Kültür, Mimarlık Katmanları” başlıklı etkinlik kapsamında mimarlık dünyasının önemli isimlerinden mimar, eğitimci ve teorisyen Sir Peter Cook bir konuşma yapacak.

“Buluşlar/Inventions” adını taşıyan konuşmada mimar, kendi düşünceleri ve işleri üzerinden ütopya yaratmak ve bu ütopyaları gerçekleştirmek konularına değinecek. 1960’lı yıllarda, yaratıcı ve avangard grubun kurucularından olan Peter Cook, bu grubun fütürist projeleri olan ‘Plug-in City’, ‘Blow-out Village’, ‘Walking Cities’ gibi döneminin çığır açan ve mimarlık tarihine mal olmuş ütopik projelerini tanıtacak. Konuşma uygulanmış ve projelendirilmekte olan projeleri ile devam edecek.

Peter Cook

Mimar, eğitimci, deneyci, akademisyen ve mimarlık teorisyeni olan Sir Peter Cook (RA, AADipl, RIBA, BDA, FRCA, FRSA, ARB), Bournemouth Sanat Akademisi’nde (1953–58) ve Architectural Association’da (1958–60) mimarlık eğitimi aldı. Cook 1964 ve 1990 yılları arasında Architectural Association’da proje yürütücülüğü yaptı ve dersler verdi; 1990 ile 2006 yılları arasında UCL Bartlett Mimarlık Okulu’nda bölüm başkanlığı yaptı. 1963–1975 yılları arasında ARCHIGRAM grubu, 1976–1998 yılları arasında Prof. Christine Hawley, 1998–2004 yılları arasında Prof. Colin Fournier ile birlikte çalıştı.

Royal Academy of Arts’tan profesörlük, University College London’dan emekli profesörlük ve Frankfurt Hochschule (Staedelschule)’den onursal profesörlük unvanları aldı.
Mimarlığa olan katkıları kraliyet ödülü almış bir akademisyenlikten, Royal College of Art bilimsel akademisyen üyeliğine kadar uzanan Prof. Cook sekiz kitap yayınladı ve UIA tarafından verilen Jean Tschumi madalyası, RIBA tarafından verilen Annie Spink eğitim madalyası gibi birçok uluslararası ödül aldı.

Mimar 2004 yılından beri Viyana’daki mimarlık okullarının değerlendirme komitesi başkanlığı koltuğunda oturuyor ve Londra’daki CRABSTUDIO mimarlık bürosunun yöneticiliğini yürütüyor.
2007 yılında mimarlığa yapmış olduğu katkılardan dolayı İngiltere Kraliçesi tarafından kendisine şövalyelik unvanı verildi.

2004 yılında Archigram grubunun kurucusu olarak Mimarlık Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

Son projeleri arasında Graz’daki “Kunsthaus”, Verbana’daki tiyatro projesi ve “Viyana Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Merkez İdare Binası” projesi yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/peter-cook-yemde_77592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!