Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Platform'un Yöneticisi Vasıf Kortun Dünya Sanat Camiasının En Etkin 100 Kişisi Arasına Girdi

Garanti Bankası'nın çatısı altında faaliyet gösteren Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin Yönetmeni Vasıf Kortun, New York'ta yayınlanan uluslara

yapi.com.tr

Diğer
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Aralık 2004 13:39
BİTİŞ TARİHİ: 29 Aralık 2004 13:39
+ Ajandama Ekle

aranti Bankası'nın çatısı altında faaliyet gösteren Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin Yönetmeni Vasıf Kortun, New York'ta yayınlanan uluslararası sanat dergisi Art + Auction'ın her yıl merakla beklenen "İlk 100" listesinde (2004 Power List) yer aldı. Dergi, her yılın sonunda müzeci, galerici, küratör, koleksiyoncu ve sanat destekleyicileri arasından yaptığı seçimle, uluslararası sanat camiasının en etkin ve kayda değer 100 kişisini belirliyor, sanat dünyasını daha canlı ve ilginç kıldıkları için onlara teşekkür ediyor.

Art + Auction'ın Aralık 2004'te çıkan sayısında, Vasıf Kortun hakkında, "Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin Yöneticisi Vasıf Kortun, dünya çapında ders veriyor, sergiler düzenliyor ve uluslararası platformlarda yazıları yayımlanıyor. Postmodern bir küratörün gelebileceği en son noktayı temsil eden Kortun, şu sıralar Eindhoven ve Hollanda'daki Van Abbemuseum'un Direktörü Charles Esche ile birlikte 2005 İstanbul Bienali'ni hazırlıyor." ifadeleri yer alıyor.

Vasıf Kortun Hakkında
Vasıf Kortun, 1992'de düzenlenen 3. İstanbul Bienali'nin baş küratörü ve yöneticisiydi. Kortun, 1994-1997 yılları arasında, Museum of the Center for Curatorial Studies/Bard College'nin (Amerika), 2000-2003 yılları arasında da Proje4L İstanbul Güncel Sanat Müzesi`nin kurucu yöneticiliğini yaptı.Walker Art Center'in (Amerika) "Bush Global Advisory Committee"sinde bulunan Kortun, 2001-2002 arasında International Foundation Manifesta'da yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Kortun'un 2004 yılında gerçekleştirdiği sergiler arasında Placebo Effect, Sparwasser HQ, Berlin, Istanbul, Institut für Auslandbeziehungen, Stuttgart ve Berlin, Geçenkışbaharhiçgelmedi, Platform, (ortak-küratör), Mediterranenans, Museum of Contemporary Art of Rome, (ortak-küratör) yer alıyor. Vasıf Kortun, yazılarıyla 2000 - 2001 yıllarında Independent Curators International'ın Words of Wisdom: A Curator's Vade Mecum on Contemporary Art, Carolee Thea'nin Foci: Interviews with 10 International Curators ve Fresh Cream: 10 Curators 100 Artists gibi uluslararası yayınlarda yer aldı. Erden Kosova ile birlikte yazdıkları Szene Turkei: Abseits Oder Tor adlı kitap geçtiğimiz günlerde Almanya'da yayınlandı.Geçtiğimiz üç yılda Almanya, Amerika, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hırvatistan, Kanada, Hollanda, İngiltere, İsveç, İtalya, İspanya, Mısır, Norveç, Romanya, Ukrayna ve Rusya'da güncel sanat konusunda gerçekleştirilen çeşitli sempozyumlara katılan Vasıf Kortun konferanslar verdi ve atölye çalışmaları yönetti. Kortun; Helsinki Güzel Sanatlar Akademisi ve Konstfack ve Uygulamalı Güzel Sanatlar Fakültesi (Stockholm); HISK/Güzel Sanatlar Yüksek Enstitüsü (Belçika) ve Istanbul Kültür Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/platformun-yoneticisi-vasif-kortun-dunya-sanat-camiasinin-en-etkin-100-kisisi-arasina-girdi_22040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!