Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Proje4L Yeniden Açıldı

Sanatta, içinde yer aldığı çağa yer verme ve günün konusunu taşıma iddiasını, kurulduğu ilk günden bu yana korumuş olan ‘Proje4L’, 25 Aralık’ta kap

NTV-MSNBC

Sergiler

Proje4L Yeniden Açıldı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Aralık 2004 14:33
BİTİŞ TARİHİ: 27 Aralık 2004 14:33
+ Ajandama Ekle

b>Sanatta, içinde yer aldığı çağa yer verme ve günün konusunu taşıma iddiasını, kurulduğu ilk günden bu yana korumuş olan ‘Proje4L’, 25 Aralık’ta kapılarını ikinci kez açtı.

Her kuşaktan 57 çağdaş sanatçının, 1985’ten günümüze toplam 86 işinin yer alacağı müze, ilk varlık çizgisinden farklı olarak, bundan böyle yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinden oluşan Elgiz Koleksiyonu’na evsahipliği yapacak.


Büyükdere Caddesi’nde, Eylül 2001’de kurulan İstanbul Güncel Sanat Müzesi ‘Proje4L’, ziyaretçilerine kapılarını yeniden açtı. Tekrar canlandırılmasına Kasım ayında karar verilen 1600 metrekarelik 2 katlı galeri, bundan böyle halka açık özel bir aile müzesi olacak.

Sanatta dünya gündemi belirleyen Mars dergisinin Eylül 2001 sayısında, mekanlarının konumlarıyla, küratörlere ve sanatçılara sunduğu özgürlükçü yaklaşımıyla, dünyada dikat çeken ilk 10 müze arasında gösteriliyordu ‘Proje4L’. Yenilenen çizgisi ve kadrosu ile yerel ve bütünsel sanat yoluna devam eden sanat müzesi, varlığını, kurucularının esas tutkusu olan koleksiyon ağırlıklı olarak sürdürecek.Aralarında Devrim Erbil, Kezban Arca Batıbeki, Ömer Uluç, Habib Aydoğdu, Tracey Emin, Günter Forg, Rebecca Horn, Barbara Kruger, Fabian Marcaccio, Eric Fischl, Ali Atmaca, Adnan Çoker ve Lea Asja Pagenkamper gibi birbirinden değerli ve önemli sanatçıların çalışmaları bulunuyor Elgiz koleksiyonunda. Müzede, kalıcı koleksiyonun sergilendiği ana mekanın uzantısı olarak camla bağlantılı mekanı, ‘Artvarium’ adı ile bir proje odasına dönüştürülmüş. Süreli projeler için sanatçıların kullanımına sunulacak olan, ‘Artvarium’un ilk konuğu Gülsün Karamustafa.

Gülsün Karamustafa’nın 1999-2000 yılları içinde Fransa, Almanya ve Kore gibi ülkelerde sergilenen ve oryantalizm üzerine bir seri dizisinin ikinci işi olan ‘Fragmanları Fragmanlanmak’ isimli yerleştirmesini bu kez ‘Proje4L’ için Türkiye’de ilk kez gösteriyor. Çalışma, batı resim sanatının, doğrudan doğuyu ele alan baskın bir dönemiyle hesaplaşmakta ve izlemesi düşündürücü bir bilmeceye dönüşmekte

Kurucusu Can Elgiz’in, bütün amaçlarının, Türkiye’de varlığı bilinmeyen sanat eserlerini gün ışığına çıkarmak olduğunu açıkladığı Güncel Sanat Müzesi ‘Proje4L’, ayrıca, yeni konferans mekanında düzenleyeceği konferans ve panellerle, sanatçılar, sanatseverler, müzeciler, akademisyenler, küratörler, koleksiyonerler ve çağdaş sanatla ilgili herkesi biraraya getirmeyi hedefliyor.Proje4L, hafta içi Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.00 - 19.00 arası, Cumartesi günleri 10.00 - 16.00 arası ve diğer günler randevu ile ziyarete açık olacak.

Daha fazla bilgi için:
PROJE4L
Telefon: 0212 281 51 50
www.proje4l.org

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/proje4l-yeniden-acildi_22025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!