Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Sanatçının Çok Katmanlı Portresi: merge layers

Grafik tasarımcı Timuçin Unan, ilk kişisel sergisi "merge layers"ı Çağla Cabaoğlu Art Gallery'de açıyor. "merge layers"da, bir portre olarak grafik tasarımcı Timuçin Unan ile tasarım süreci katmanlarını birleştiren sanatçı izleyiciye farklı bir algı kapısı aralıyor. Bir tasarımın ortaya çıkış anını kendini de görüntüleyerek çerçeveleyen Unan'ın

yapi.com.tr

Sergiler

Sanatçının Çok Katmanlı Portresi: merge layers
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Mart 2010 18:00
BİTİŞ TARİHİ: 29 Nisan 2010
YER: Çağla Cabaoğlu Art Gallery, Teşvikiye, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 291 37 90
+ Ajandama Ekle

Grafik tasarımcı Timuçin Unan, ilk kişisel sergisi “merge layers”ı Çağla Cabaoğlu Art Gallery'de açıyor. “merge layers”da, bir portre olarak grafik tasarımcı Timuçin Unan ile tasarım süreci katmanlarını birleştiren sanatçı izleyiciye farklı bir algı kapısı aralıyor. Bir tasarımın ortaya çıkış anını kendini de görüntüleyerek çerçeveleyen Unan'ın yapıtları, izleyiciye çok katmanlı bir seyir olanağı sunuyor. Sergide Unan'ın 16 yapıtı yer alıyor.

İlk kişisel sergisi “merge layers”da, bir portre olarak grafik tasarımcı Timuçin Unan ile tasarım süreci katmanlarını birleştiriyor ve izleyiciye farklı bir algı kapısı aralıyor.

Esra Sarıgedik'in sergi kataloğu için yazdığı önsözden:

"Üst üste gelen katmanlarla oluşan yeni bir organizma, Timuçin Unan'ın işlerini ilk gördüğümde beni heyecanlandıran şeyin en yalın hali ile tanımı böyle bir şeydi sanırım.

Bu tanım aslında çoklukla bilimkurgu filmlerinde duyabileceğimiz, kompleks ve nadiren karşımıza çıkan bir 'şey'in tanımı olabilir. Ama ya öyle olmak yerine, 0.5 derecelik bir kırılma payı ile etrafımızda bize çok tanıdık gelen şeylere yeni algımızı tarif ediyorsa bu cümle? Şahit olanların dikkatini çektiğine eminim, bir grafik tasarımcının bilgisayarı ve ekranı ile olan ilişkisi birçok kullanıcıdan çok daha farklı bir ritimde işler. Kullanılan grafik tasarım programlarının "kısa yolları" üzerinden takip edilemeyecek hızda çalışan parmaklar, ekranda birbiri ardına açılan ve sağa sola itiştirilen pencereler, tasarım sırasında kolaylıkla bulunabilmesi için önceden yapılan kategorize etme, kodlama çalışmaları. Hepsi bilgisayar ve tasarımcı arasında gözle görülemeyen bilgisayarın on/off düğmesi ile hayata geçen yoğun ışık huzmesini var eder ve
tasarımcı çalıştığı sürece orada varlığını korur. İşte tam da bu "sıradan" bilgisayar kullanım sürecinde, tasarımcının kendini kullanıcı olmaktan çıkartıp neredeyse üzerinde çalıştığı 'başka' bir layer'a dönüştüğü anı temsil ediyor gibi Timuçin Unan'ın işleri.”

Timuçin Unan

1965’te Düsseldorf’ta doğdu. Görsel İletişim ve Tasarım alanındaki eğitimini Almanya’da tamamladı. Profesyonel kariyerine Birnbach Tasarım Atölyesi’nde başladı. 1992 yılında Türkiye'ye döndükten sonra sanat yönetmeni olarak çalıştı, 1999'da kendi tasarım ofisini kurdu. Aynı yıl, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tasarım dersleri vermeye başladı, Grafist 2000’de Workshop yönetti. 2000'li yılların başından itibaren sanat üzerine düşünüyor ve çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sanatcinin-cok-katmanli-portresi-merge-layers_77365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!