Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Sara Aji, Almelek Sanat Galerisi'nde

Seramik Sanatçısı Sara Aji'nin "Tılsımlar" adlı sergisi Almelek Sanat Galerisi'nde... Bilinen en eski zamanlardan günümüze kadar çeşitli uyg

yapitr/Deniz TÜRKERİ

Sergiler

Sara Aji, Almelek Sanat Galerisi'nde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 14 Aralık 2004
+ Ajandama Ekle

b>Seramik Sanatçısı Sara Aji'nin "Tılsımlar" adlı sergisi Almelek Sanat Galerisi'nde...

Bilinen en eski zamanlardan günümüze kadar çeşitli uygarlıklarda tılsımlar insanlar için her zaman önemli olmuş ve onların yaşam tarzlarını etkilemiştir. Bu tılsımlar farklı zaman ve kültürlerde yaşanan ortak simgeler olarak bir bakıma toplumları birleştirmiştir. Bugün bile bir çoğumuz bize uğur getireceğine inandığımız objelerden güç alırız.

"Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır." "Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir." "Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir." "mutsuzluğa karşı koruduğuna inanılır."

Seramik Sanatçısı Sara Aji Almelek Sanat Galerisi'nde 20 Kasım günü açılacak sergisiyle bizi tehlikelerden ve kötülüklerden koruduğuna ya da uğur getirdiğine inanılan objelerin, talismanların, kısaca Tılsımların dünyasına davet ediyor.


"Fatma'nın Eli'nden Pi Diski'ne"

Uzunca bir zamandır ilgisini çeken bu objeleri seramik formlar halinde yeniden yorumlayan sanatçı en çok tılsımların farklı dinlerde ortak bir dil oluşturmasından etkilenmiş. Fatma'nın Eli'nin önemli bir örnek olduğunu belirten sanatçı şöyle açıklıyor;

"Hz. Muhammed'in kızı Fatma kocası Hz. Ali'yi genç ve güzel bir odalıkla görünce o sırada pişirmekte olduğu helvaya şaşkınlıkla elini daldırır ve karıştırmaya başlar. Kocası durumu farkedince Fatma'nın elini tencereden çıkartır. Fatma'nın eli yüzyıllardır sahiplerine şans getirdiğine ve onlara sabır ve sadakat erdemleri verdiğine inanılan bir tılsım haline gelir. Bu nesne genellikle Fatma'nın Eli olarak bilinilirse de Araplar arasında Hamse Eli olarak anılır. Hamse beş demektir ve bir elin parmak sayısını gösterir. Hindu'lar Humsa Eli, Museviler ise Hameş Eli veya Miryam'ın Eli adını vermişlerdir. Bazı kültürlerde yukarıya dönük, bazı kültürlerde aşağıya dönük el şeklinde bulunmaktadır." (Kaynak: Desmond Morris)

Fatma'nın Eli'nin yanı sıra, Pi Diski, Sonsuz Düğüm, Engerek Taşı, Boynuz, ve Davut'un Mührü gibi yirmiye yakın objenin işlendiği "Tılsımlar" adlı sergi Almelek Sanat Galerisi'nde 20 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında izlenebilir.

İlk kişisel sergisini 1999 yılında Akbank Bebek Sanat galerisinde açan Sara Aji, 1981 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pek çok karma sergiye katılan sanatçı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Türk Seramik Derneği üyesi. Yıllardan beri atölyesinde deneyimlerini öğrencileri ile paylaşan sanatçı bu sergide yer alan yapıtlarını Eczacıbaşı, VitrA Seramik Sanat Atölyesi'nde gerçekleştirdi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sara-aji-almelek-sanat-galerisinde_20943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!