Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

“Sarnıçtaki İstanbul”

“Sarnıçtaki İstanbul”

yapi.com.tr

Sergiler

“Sarnıçtaki İstanbul”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Ekim 2006
BİTİŞ TARİHİ: 17 Ekim 2006
YER: Nakilbent Sok. No:33 Sultanahmet, İstanbul
DÜZENLEYEN: Nakkaş Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 516 52 22 F: (0212) 516 52 23 E: info@nakkasrug.com Sergi, her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında gezilebilir.
+ Ajandama Ekle

b>İlham Osman’ın Türkiye’deki sekizinci sergisi “Sarnıçtaki İstanbul”, Nakkaş Sanat Galerisi’nde açılıyor. Suluboya çalışmalarını Fındıkzade Sanat Atölyesi’nde sürdüren ressam İlham Osman, tablolarında daha çok denize, yelkenli gemilere, İstanbul’un çoğu zaman geçmişe uzanan arka sokaklarına, hayalle gerçek arasında salınan siluetlerine yer veriyor.

Sultanahmet Meydanı'nın hemen altında yer alan Nakilbent Sarnıcı'nda açılan Nakkaş Sanat Galerisi, 6. yüzyılda Konstantinopolis'in su yapı sisteminin bir halkasıydı. Uzun süren restorasyonu sonrasında bir sanat mekânına dönüştürülmüş olan sarnıç, İlham Osman’ın İstanbul’unu en iyi şekilde anlatabilecek sergi mekanı olarak düşünüldü.

İlham Osman 12 Haziran 1960’ta Andican, Hasan Kavak, Özbekistan’da doğdu. Devlet Nizamı adını taşıyan Öğretmenler Enstitüsü’nde Güzel Sanalar Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Bu tarihten itibaren aktif olarak resim çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda Sırdarya Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılında Taşkent “Nevruz Bayramı” karma sergisine katıldı ve ödül aldı.

1989 yılından itibaren İsfendiyar Haydar Atölyesi’nde çalıştı. Rusya Federasyonu, Çin, Bulgaristan, Özbekistan ve Türkiye’de birçok kişisel sergi açtı. Çalışmaları Rusya, ABD, Almanya, Ukrayna, Türkiye, Bulgaristan, Çin ve Kırgızistan’da özel koleksiyonlara alındı.

Ayşegül Üstünipek, İlham Osman için hazırlanan kitaba yazdığı önsözde sanatçının çalışmalarını şu şekilde anlatıyor; “İlham Osman’ın eserlerindeki samimiyet ilk anda izleyeni rahatlatıyor. Hiçbir zorlama yok, doğallık var. Hissedilen rahatlama olasılıkla bu doğallıktan kaynaklanıyor. Figürlere eşlik eden soyut çağrışımlar, kural tanımaz, özgürlüğe ermiş serbest renkler, oynaşan ışık, manzara içindeki yaşantılarla bütünleşen usta bir teknik!”

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sarnictaki-istanbul_48673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!