Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Schedium": El Çiziminin Kutsanması

Schedium / The Emerging New York Architects Committee (ENYA) ve American Institute of Architects (AIA)

yapi.com.tr

Buluşmalar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Mart 2007
BİTİŞ TARİHİ: 21 Mart 2007
YER: New York, ABD
DÜZENLEYEN: he Emerging New York Architects Committee, American Institute of Architects (AIA) New York Şubesi
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\etkinlik\52870.jpg" hspace=5 vspace=5>


10 yıl veya daha az profesyonel deneyime sahip mimar ve tasarımcıları; New York mimari camiasıyla ilişkilendirmek ve şehrin mimari gelişiminde rol almalarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir komite olan The Emerging New York Architects Committee (ENYA) ve American Institute of Architects (AIA) tarafından ; Latincede doğaçlama yazılan şiir anlamına gelen "Schedium" başlığında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Bu etkinlik dizisinde amaçlanan mimarlık mesleğini sürdürenler arasında el çiziminin önemini vurgulamak. El çiziminin bir performans olarak algılandığı etkinlik kapsamında, bir izleyici topluluğunun önünde verilecek ortak bir temaya uygun olarak bir plan çizilmesi gibi aktiviteler yer alacak.

İngilizce'de eskiz yapmak, kroki çizmek anlamına gelen "sketch" (bknz:Mimarlık ve Yapı Sözlüğü / Doğan Hasol) kelimesinin de buradan türediğine inanılan Schedium etkinlikleri; bir mimarın yaratıcılık sürecinde el ile çizmenin yararlarını hatırlatmak fikri üzerine kurulmuş. Staj ve okul zamanlarında el ile çizme tekniklerini öğrenen mimarlar, yeni teknolojilerin de devreye girmesiyle farklı bir dünyanın olanaklarına kapılıp bu tekniği rafa kaldırdılar. Dijital dünyanın hakimiyet sürdüğü günümüzde, el ile çizmek neredeyse bir sanat olarak algılanıyor. Bu etkinlikler dizisinin misyonu da mimarlar arasındaki jenerasyon farkını açığa çıkaran manuel tekniği canlandırmak. Schedium etkinliklerinden "çizmeli miyiz" sorusuna bir cevap verilmeyecek. Ancak mimari yaratım sürecini değiştiren faktörler ele alınacak. Farklı meslek gruplarından katılımcıların yeralacağı oturumlarda bu faktörler tartışılacak.

Schedium programına makale göndererek katılmak de mümkün. Mimaride çizim tekniklerini vurgulamaya yönelik olacak makaleler arasından seçilenler canlı çizim serisine katılma hakkı kazanacak. Bildiri gönderebilmek için mimarlık fakültesi mezunu olmak ya da uluslararası olarak kabul edilen denk bir öğretim kurumundan diplomalı olmak gerekiyor. 1 Ocak 1991 tarihinden sonra mezun olanlar ya da 1 Ocak 1997'den sonra mimarlık lisansını almaya hak kazananlar katılabiliyor.


Başvuranlar arasında yapılacak seçim 3 aşamada gerçekleştirilecek:

1. Aşama - Başvuru :
Katılımcılardan portfolyolarını (11 x 17’den daha büyük, 1”den daha ince olmamalı) ve sunulan materyalin pdf formatında yer alacağı dijital versiyonunu da göndermeleri isteniyor. Portfolyonun büyük kısmının başvuran kişi tarafından tamamlanan çizimlerden oluşması isteniyor. Grup projeleri de katılabiliyor ancak bireyler projelerde ne gibi görevler üstlendiklerini belirtmek zorundalar. Portfolyonun dışında mimarlardan en fazla bir A4 sayfası uzunluğunda olacak, yaratıcılık ve tasarım sürecinde çizimin önemine değineceği kısa bir makale, mimarın kendini tanıtacağı kısa bir yazı ve müracaatçının çizim yeteneklerini vurgulayan bir tavsiye mektubu da gönderilmesi bekleniyor.

2. Aşama - Yarı Final
:
Jüri gelen bildirilerin yüzde 10'unu ikinci aşamaya geçirecek. Yarı finalistlerden, çizim hünerlerini ve konuşma yeteneklerinin altını çizecek materyalleri de yanında getirmeleri isteniyor.

3. Aşama - Mülakat Finali :

Yarı finalistelerden seçilen 12 müracaatçı Schedium etkinliklerinden birine katılabilmek için mülakata alınacak. Mülakatlar telefon ya da yüzyüze görüşme yoluyla gerçekleşecek.

Ödüller:


Katılanlar arasından seçilecek dört kazanandan her birine 1000 $ verilecek. Kazananlar Schedium etkinliklerine ve Mimarlık Merkezi’nde (Centre of Architecture) düzenlenecek sergiye katılma hakkının yanısıra, ödül verilen işlerden oluşacak bir yayında yer alma şansına da sahip olacaklar.


Ayrıntılı bilgi ve katılım formu için: http://www.schedium.org

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/schedium-el-ciziminin-kutsanmasi_52870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!