Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları” Sergisi Osmanlı Bankası Müzesi'nde

Osmanlı Bankası Müzesi 20'nci yüzyıl Türk mimarisinin önemli mimarlarından Sedad Hakkı Eldem’i doğumunun 100’üncü, ölümünün 20’nci yılında “Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları” başlıklı bir sergiyle anıyor.

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 29 Nisan 2008
BİTİŞ TARİHİ: 30 Eylül 2008
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212)3342270 E: obmuze@ottomanbank.com
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.www.yapi.com.tr/V_Images/2008/etkinlikler\61272-1.jpg" hspace=5 vspace=5>

20. yüzyıl Türk mimarisinin önemli ustalarından Sedad Hakkı Eldem, doğumunun 100'üncü, ölümünün 20'inci yılında, 2 sergi ve 2 kitap aracılığıyla Osmanlı Bankası Müzesi'nde (OBM) anılıyor. 30 Nisan - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları" başlıklı ilk sergi, ünlü mimarın yaşamının ilk 24 yılına odaklanıyor. Uğur Tanyeli, Bülent Tanju ve Edhem Eldem'in küratörlüğünde hazırlanan serginin ve kitabın tasarımı ise Bülent Erkmen'e ait.

Sergi, Sedad Hakkı Eldem'in çocukluk ve erken gençlik yıllarını, istisnai nitelikteki görsel ve yazılı, özgün kişisel belgeler eşliğinde sunuyor. Bu yıllar ünlü mimarın, Güzel Sanatlar Akademisi'ndeki hocalık döneminin öncesini, yetişme evresini ve henüz mimar olmuş halini tanımlıyor. Söz konusu dönem aynı zamanda, ülkeler, diller, kültürler arasında adım adım yürütülen bir kimlik inşasını konu alıyor. Sergide, önce bir çocuğun, sonra mimarlık heveslisi bir gencin, ardından mimarlık öğrencisinin ve nihayet Avrupa'da uzun bir bilgilenme turu atan genç mimarın gelişimi, zengin bir görsellik içinde izlenebiliyor.

Ekim ayında açılacak "Sedad Hakkı Eldem II: Olgunluk Yılları" başlıklı ikinci sergi ise Eldem'in, Türkiye gündemini belirleyici hale geldiği dönemini ve yapıtlarını eksen alacak. Hoca ve tasarımcı olarak Türkiye'deki mimarlık ortamını yönlendiren, aynı zamanda belirgin ve çarpıcı bireyselliğiyle tepki çeken ünlü mimarın hayatı, sergiler aracılığıyla sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sedad-hakki-eldem-i-genclik-yillari-sergisi-osmanli-bankasi-muzesinde_61272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!