Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“Şehir Yükseliyor”

İstanbul Modern, küratörlüğünü Paolo Colombo ’nun üstlendiği “Şehir Yükseliyor” başlıklı 9. Video Programı’nda Zbig Rybczynski, Ali Kazma ve Fikret Atay’ın izleyiciye günümüz şehir yaşamına, Fütürist bakışın iyimserliğinden uzak ama aynı derecede büyüleyici olan özel bir bakış getiren video yapıtlarını bir araya getiriyor. 10 Eylül’de başlayacak

yapi.com.tr

Sergiler

“Şehir Yükseliyor”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Eylül 2008
BİTİŞ TARİHİ: 11 Ocak 2009
YER: İstanbul Modern, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul Modern
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 73 00
+ Ajandama Ekle

stanbul Modern, küratörlüğünü Paolo Colombo ’nun üstlendiği “Şehir Yükseliyor” başlıklı 9. Video Programı’nda Zbig Rybczynski, Ali Kazma ve Fikret Atay’ın izleyiciye günümüz şehir yaşamına, Fütürist bakışın iyimserliğinden uzak ama aynı derecede büyüleyici olan özel bir bakış getiren video yapıtlarını bir araya getiriyor. 10 Eylül’de başlayacak olan 9. Video Programı 11 Ocak 2009 tarihine dek sürecek.

“Şehir Yükseliyor” başlıklı programda yer alan yapıtların her biri, yatıştırıcı olan eylemlerin tekrarı üzerinde odaklanarak, emeğin estetik bir tahlilinin üzerinde duran ya da izleyiciyi şehir merkezlerinin duygusallıktan uzak ve politikleşmiş bir incelemesiyle karşı karşıya getiriyor. Şehre ve onun abartılı olduğu kadar kesin de olan genel görüşüne (Zeitgeist) bir bakış sunuyor.

Üç sanatçı da her biri, besbelli yatıştırıcı olan eylemlerin tekrarına odaklanarak, emeğin estetik bir tahlilinin üzerinde duruyor.

Şehir uzun süredir modern sanatçı için bir soruşturma konusu oldu. Empresyonistlerden sonra sanat fazlasıyla şehirsel bir fenomen halini aldı. Yüzyılı aşkın süredir şehirler sanatçılar için en bereketli toprağı oluşturdular: bir toplumsal değiş-tokuş meselesi olarak, ilham kaynağı, pazaryeri ve sığınak olarak.

Fütüristler’den Léger’ye; Duchamp’ın Bachelor Machines/Bekâr Makineleri’nden Ed Ruscha’nin Los Angeles haritalarına; Weegee ve Diane Arbus’un fotoğraflarından Ara Güler’inkilere, şehir içeriği hep bir soruşturma bölgesi ve son 100 yılda bizi etkilemiş olan büyük çapta değişiklikleri gözlemlemek için ayrıcalıklı bir gözetleme noktası olmuştur.

Şehir Yükseliyor, adını Umberto Boccioni’nin (1910) 20. Yüzyıl’ın başında şehirlerin sürati, gürültüsü ve heyecanını göklere çıkaran ve yeni ufuklar açan resminden almıştır.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sehir-yukseliyor_63626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!