Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Selimiye Camisine İnsan Zinciri Kurulacak

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Selimiye Camisi etrafında, Mimar Sinan'ı Anma Günü'nde insan zinciri kurulacak.

yapi.com.tr / AA

Diğer

Selimiye Camisine İnsan Zinciri Kurulacak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Nisan 2012 12:00
YER: Selimiye Camii, Edirne
DÜZENLEYEN: Edirne Kent Konseyi
+ Ajandama Ekle

Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, Selimiye Meydanı'nda, yürütme kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı açıklamada, binlerce yıllık geçmişi olan, Traklara, Romalılara, Bizanslılara kucak açan, içinden uygarlıkların aktığı bir coğrafyada yer alan Edirne'nin, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptığını anımsattı.

Edirne'nin her dönemden kalan birçok tarihi eseri barındırmakta olduğunu vurgulayan, Demir, ''Mimar Sinan'ın ustalık dönemine ait insan aklının şaheseri Selimiye Camii, Edirne'deki tüm eserleri gölgesinde saklayan bir taç durumundadır'' dedi.

Selimiye Cami ve Külliyesi'nin, 27 Haziran 2011'de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabul edildiğini anımsatan Demir, şöyle devam etti:

''Ülkemiz ve Edirne için büyük önem taşıyan bu gelişmeden sonra Edirne'ye dair sözü olanları, Mimar Sinan Günü'nde Sinan'ın eserine davet ediyoruz. Edirne'yi sevenler, sorumluluk duyanlar, bu coğrafyanın bütün değerlerini gelecek kuşaklara aktarmayı kendine görev bilenler, kısaca sözü olanları her yıl aynı tarihte Mimar Sinan'ın eserinin önünde yüzleşmeye çağırıyoruz.

Biz, tüm sivil örgütlenmeleri kucaklamayı hedefleyen Edirne Kent Konseyi olarak kente karşı duyduğumuz sorumluluk gereği, 9 Nisan 2012 Pazartesi günü Saat 12.00'de başlayacak etkinliğe, insan zincirine, Sinan'ın tüm yaratıcı çocuklarını bekliyoruz. Selimiye'yi 'insanlıkla çevirip' Ustanın Şaheserine, dolayısıyla Edirne'ye sahip çıktığımızı tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.''

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/selimiye-camisine-insan-zinciri-kurulacak_90833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!