Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Eskizin İzinde
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Semih Balcıoğlu'nu Anma Sergisi

Semih Balcıoğlu'nu Anma Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Semih Balcıoğlu'nu Anma Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Ekim 2007 17:00
BİTİŞ TARİHİ: 21 Kasım 2007
YER: A.Ü. Eğitim Karikatürleri Müzesi, Odunpazarı, Eskişehir
DÜZENLEYEN: A.Ü. Eğitim Karikatürleri Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (222) 230 02 01 / 335 05 80
+ Ajandama Ekle

nlü Türk Karikatürcüsü Semih Balcıoğlu ölümünün birinci yıldönümünde Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde anılıyor.

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 26 Ekim 2007 tarihinde Saat:17.00'de yapılacak olan törende Balcıoğlu’nun sanat yaşamı, başarıları ve karikatür etkinlikleri anlatılacak. Aynı zamanda bir de Semih Balcıoğlu sergisi gerçekleştirilecek. Bu anma sergisi 21 Kasım’a kadar Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde devam edecek. Açılışta Semih Balcıoğlu ile ilgili anılar da, dostları tarafından dile getirilecek.

Semih Balcıoğlu çok tanınmış, çok başarılı bir karikatür sanatçısı. 1943 yılından beri gazetelerde günlük karikatürler çizmiş, haftalık dergilerde çalışmış, sergiler açmış, kitaplar yayınlamış, Türkiye’de ilk kez seramikle üç boyutlu karikatür yapmayı denemiş, özgün baskı ile karikatürlerini çoğaltmış, karikatürlü iskambil kağıtları yapmış, porselen tabaklara, kahve fincanlarına, kupalara karikatürler çizmiştir. Çalışkan, üretken, kalıcı işler yapmayı ilke edinen bir usta, O. Türk karikatürünü yurt dışında da başarıyla temsil etmiş Avustralya’ya kadar eserlerini götürmüştür.Bir süre İstanbul’dan Eskişehir’e her hafta gelerek Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine dersler vermiş, atölye çalışmaları yapmış, deneyimlerini paylaşmıştır.

Bu ustalık ve özveriyi değerlendirmeyi görev bilen Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, geçen yıl 27 Ekim’de ölen Semih Balcıoğlu’nun çeşitli zamanlarda değişik kişilerle çekilmiş anı fotograflarını, cenaze töreni fotograflarını, müzeye bağışladığı karikatürlerini, karikatür objelerini ve kitaplarını sergileyecek.

Semih Balcıoğlu
Gabrovo Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın 106 çizerinden birisi kabul edilen Semih Balcıoğlu, 14 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Işık Lisesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. 1951’de Akademi’nin Grafik Sanatlar Bölümünü bitirdi. 1954 yılında Emel Hanım ( Çamurdan ) ile evlendi. Ömür adında bir kızı oldu.

İlk karikatürü 7 Ocak 1943’te Akbaba mizah dergisinin “ Genç Fırçalar ” sayfasında yayımlandı. Birçok dergi ve gazetede çalıştı; Akbaba, Karikatür, Taş, Taş-karikatür, Akşam, Vatan, Dünya, Tercüman, Hürriyet, Politika, Özgür İnsan, Yankı, Yeni Yüzyıl, Sabah bunlardan başlıcalarıdır. Taş, Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti.Yurtiçi ve yurtdışında 41 ödül kazandı. Gümüş Güvercin ( Üsküp ), Altın Madalya (Pescara), Altın Palmiye ve Gümüş Hurma (Bordighera), Türkiye İş Bankası Büyük Ödülü, Abdi İpekçi Barış ve Kardeşlik Ödülü, TÜYAP Kitap Fuarı “Onur Çizeri”, Karikatür Vakfı Onur Ödülü bunlardan birkaçıdır.

İtalya’da Tolentino, Bulgaristan’da Gabrovo, İsviçre’de Basel, Polonya’da Varşova Karikatür müzelerinde karikatürleri vardır. Türkiye’de üç boyutlu karikatürleri gerçekleştiren ilk sanatçıdır. Seramikle yaptığı karikatürlerini üç yıl arka arkaya İstanbul ve Ankara’ da sergiledi (1964-65-66). Yedisi yurt dışında olmak üzere (Üsküp 1972, Paris 1975, New Castle 1978, Frankfurt 1981, Melbourne, Sydney ve Canberra 1994) 69 kişisel sergi açtı.

26 Karikatür kitabı yayımlandı. “Güle Güle İstanbul” adlı kitabı İtalya’nın Pescara kentinde yapılan karikatür kitapları yarışmasında birincilik ödülü kazandı. 1969 yılında iki arkadaşıyla Karikatürcüler Derneği’ni kurdu ve 7 dönem başkanlık yaptı. 1996 yılında derneğin Onursal Başkanı oldu. 1973-1979 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı’nda bulundu.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dersler ve konferanslar verdi. Serigrafi atölyesinde özgün baskı karikatür çalışmaları yaptı. 1998 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” seçildi. 2000 yılında Ürgüp Belediyesi Semih Balcıoğlu adına bir park ve bir de sanat galerisi yaptırdı. 15.01.2002 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesi senatosunca “ Onursal Doktor ” unvanı verildi. Son sergisini 06.Nisan-6 Mayıs.2005 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açtı.

“1950 Kuşağı” karikatürcülerinden ve bu sanatın duayenlerinden olan Semih Balcıoğlu 27 Ekim 2006 günü geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul’da hayata gözlerini kapadı.

Yayınlanan kitaplarından bazıları:
Yazısız Çizgiler (1972),
I. MC (1978),
Güle Güle İstanbul (1979)
Cumhuriyet Dönemi Türk Karikatürü (1983)
Gözüm Görmesin (1985)
Karikaturgut (1990)
Galeri Çiller (1993)
Semih Balcıoğlu Kitabı (1993)
Hacı-Bacı (1996)
Semih Balcıoğlu (2001)
Önce Çizdim, Sonra Yazdım (2001)
Çizgiyle 2002 Günlüğü
Memleketimden Karikatürcü Manzaraları (2003)

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/semih-balcioglunu-anma-sergisi_56925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!