Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Pritzker'in 2011'deki Sahibi:...

Serpentine Gallery Yaz Pavyonu’nun Tasarımcıları: Rem Koolhaas, Cecil Balmond ve Arup

Serpentine Gallery Yaz Pavyonu’nun Tasarımcıları: Rem Koolhaas, Cecil Balmond ve Arup

Mimarlar Odası

Sergiler

Serpentine Gallery Yaz Pavyonu’nun Tasarımcıları: Rem Koolhaas, Cecil Balmond ve Arup
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 13 Temmuz 2006
BİTİŞ TARİHİ: 15 Ekim 2006
YER: Serpentine Gallery, Kensington Gardens, Londra
DÜZENLEYEN: Serpentine Gallery & Arup
DİĞER BİLGİLER: Serpentine Gallery
+ Ajandama Ekle

er yaz bir mimarın geçici bir mekan tasarlaması için davet edildiği Londra’nın önde gelen sanat galerilerinden bir olan Serpentine Gallery’nin bu seneki tasarımcıları Hollandalı mimar Rem Koolhaas ve strüktür tasarımcısı Cecil Balmond. Arup ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje, galeri bahçesi üzerinde söndürülüp tekrardan şişirilebilen ve mekânın üzerinde uçuşan yarı saydam oval bir örtüden oluşuyor. Hava durumuna göre havaya kaldırılıp gölgelik görevi görecek ya da indirilerek amfi tiyatronun üstünü kapatacak saydam örtü aynı zamanda gece aydınlatılarak tamamen şeffaf bir mekân oluşturacak.

Pek çok etkinliğin gerçekleştirileceği yaz pavyonunda ayrıca Koolhaas ve Hans Ulrich Obrist’in düzenleyeceği ve çeşitli politikacıların, mimarların, felsefecilerin, sanatçıların, ekonomici ve film yapımcılarının konuk edilerek Londra’nın gizli yüzlerinin ortaya çıkartılacağı 24 saat süren röportaj maratonları gerçekleştirilecek. Bu süre boyunca Serpentine Galerisi’nde sergi açacak olan Alman sanatçı Thomas Demand ayrıca pavyon içinde de bazı çalışmalar sergileyecek. Koolhaas ise pavyonu mimarisinden çok içinde yer alacak aktiviteler ve etkinliklerin tanımladığı bir mekân olarak anlatırken, Balmond da yapı ile malzeme ve tipolojik araştırmalardan çok pavyon kavramını sorgulamaya çalıştıklarını belirtti.

Serpentine Galerisi tarafından her yaz uluslararası bir mimarla anlaşılarak sürdürülen bu gelenek hem mimarlara geçici ve deneysel çalışma yapabilecekleri bir ortam sunarken, hem de pek çok farklı etkinliğin gerçekleşebileceği bir mekân yaratıyor. Daha önceki senelerde bu etkinliğin bir parçası olan mimarlar ise şöyle: Zaha Hadid 2000, Daniel Libeskind – Arup 2001, Toyo Ito – Arup 2002, Oscar Niemeyer 2003 ve A´lvaro Siza, Eduardo Souto de Moura, Cecil Balmond – Arup 2005.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/serpentine-gallery-yaz-pavyonunun-tasarimcilari-rem-koolhaas-cecil-balmond-ve-arup_47321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!