Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Şevket Karasaban'dan "Gökçeada - İmroz" Fotoğrafları

"Gökçeada - İmroz" Fotoğrafları Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Şevket Karasaban'dan "Gökçeada - İmroz" Fotoğrafları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Nisan 2006
BİTİŞ TARİHİ: 4 Mayıs 2006
YER: Fotografevi Koç Allianz Galerisi, İstiklal Caddesi, Tütüncü Çık. No: 4 Galatasaray Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Fotografevi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 249 0202 F: (0212) 244 40 75
+ Ajandama Ekle

b>Fotografevi Koç Allianz Galerisi, 15 Nisan - 4 Mayıs 2006 tarihleri arasında Şevket Karasaban'ın objektifinden İmroz (Gökçeada) fotograflarına ev sahipliği yapacak. Sergi, İstinye doğumlu olan ve tüm yaşamını denizle içiçe geçiren Şevket Karasaban'ın ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.

Şevket Karasaban'ın sergi ve İmroz ile ilgili düşünceleri şöyle:

"Çocukluğumdan gençlik yıllarımın sonuna kadar, Babamın işleri nedeni ile gidip geldiğim Çanakkale ve Marmara Adası seferlerinde, aynı gemide İmrozlu yolcularla beraber yüzlerce defa yolculuk yapmışımdır. Konuştukları dil, içlerindeki bazı kadınların ve seyrekte olsa sakallı, orta yaş üstü erkeklerin, tamamen siyah giysiler içinde olmaları diğer yolculardan farklı kılardı İmrozluları. Ayvalık ve Gemlik vapurlarında daima kalabalık bir yolcu gurubu oluştururlardı İmrozlular. Bu neşeli ve Türkçe'yi aksanla konuşan insanlarla çoğu kez kısa veya uzun çok hoş sohbetlerim olurdu.

Bayramlarının müzikli ve danslı bir şölen olduğunu, bereketli topraklarda tarım yaptıklarını, kuzu ve oğlak etlerinin, peynirlerinin ve geleneksel yemeklerinin tadılmaya değer olduğunu ifade ederlerdi. Taşlardan yapılmış küçük veya büyük ama çok kullanılışlı evlerde oturduklarını da ilave ederlerdi. Çok çalışkan olduklarını düşünürdüm içimden, bu sohbetler esnasında. Tabiidir ki bu da beni, adayı görmem için cezbediyordu.

Hatırlamayı hiç arzu etmediğim, bazı siyasi kriz dönemlerinde, ada halkının çok büyük bir kısmı ticaret yaptığı, ekip biçtiği, hayvanlarını otlattığı, bayramlarını ve ibadetlerini icra ettiği mekanlarından ayrıldılar. Ne yazıktır ki geriye, terk edilmiş evleriyle hüzünlü köyleri kaldı.

Kanımca, çok gecikmiş olan, adaya ilk ayak basışım 1998 yılının Ağustos ayında oldu ki o da üç gün içine sıkıştırdığım bir ziyaretti. Daha ilk seferde çok sevdiğim, bu adayı daha sonra defalarca ziyaret ettim. Dağlarında, sahillerinde, köylerinde, dört mevsimin havasını soludum ve fotograf çektim. İnsanları ile samimi ve kuvvetli dostluklar kurdum. Fotograf çekmeyi seven, bu işi amatörce ve zevk için 1990 yılından beri yapan ben, İmroz fotograflarımı bir sergi ile insanlarla paylaşmak istedim".

Şevket Karasaban
1951 yılında İstinye'de doğdu. Doğumundan bu yana deniz kenarında yaşamış olması ve şimdi hayatta olmayan babasının çoğunluğu Marmara Denizi olmak üzere, her iki boğaz, Karadeniz ve Ege kıyılarında İskele, rıhtım ve balıkçı barınağı inşa etmesi nedeniyle küçük kıyı köy ve kasabalarında da yaşadı. Kendisini çocukluk yıllarından bu yana bir fotografsever olarak tanımlıyor. Yaşam tarzını, halkını ve kültürünü çok sevdiği Marmara Adası ve Gökçeada'da tamamen hobi amaçlı fotograf çekiyor. İmroz (Gökçeada) ilk sergisi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sevket-karasabandan-gokceada---imroz-fotograflari_44940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!