Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Sides of Istanbul” /İstanbul'un Yüzleri I

Cemal Emden’in İstanbul fotoğrafları 5–15 Kasım 2008 tarihleri arasında Kuveyt’te sergileniyor. “Sides of Istanbul” isimli sergi İstanbul’dan insan ve çevre manzaraları, modern ve tarihi İstanbul’dan mimari fotoğraflar ve İstanbul’un sürprizli yüzünün fotoğraflarını içeriyor.

yapi.com.tr

Sergiler

“Sides of Istanbul” /İstanbul'un Yüzleri I
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Kasım 2008
BİTİŞ TARİHİ: 15 Kasım 2008
YER: Kuveyt
+ Ajandama Ekle

STRONG>Cemal Emden’in İstanbul fotoğrafları 5–15 Kasım 2008 tarihleri arasında Kuveyt’te sergileniyor. “Sides of Istanbul” isimli sergi İstanbul’dan insan ve çevre manzaraları, modern ve tarihi İstanbul’dan mimari fotoğraflar ve İstanbul’un sürprizli yüzünün fotoğraflarını içeriyor.

Sides of Istanbul
İstanbul tarihi ile ilgili ezberimizi bozan Marmaray kazısı sırasında bulunan son kalıntılardan sonra İstanbul tarihini yeniden yoruma açmak gerekebilir. M.Ö. 8500 tarihinden kaldığı belirlenen yeni buluntular, İstanbul’un Roma, Bizans, Yunan, Osmanlı etkisini taşıyan mozaiğinde geçmişte başka hangi medeniyetlerin etkisinin olduğu ile ilgili henüz net bir bilgi veremedi. Fakat incelemeler tamamlandığında kentin tarih dizgisinde bu denli geçmişe dayalı  bir medeniyetin İstanbul'daki etkisi de netleşecek. Daha önce Haliç çevresinde yapılan çalışmalarda M.Ö. 3000 yılına ait tarihi Byzantion kentinden kalıntılar bulunmuştu. Bugünün İstanbul’u da Byzantion ve Konstantinopolis gibi liman ve ticaret şehri özelliğini koruyor. Yıkılıp tekrar inşa edilmek daimi kaderi olan İstanbul şehri Avrupa ile Asya kıtaları arasında köprü görevi görmesi ve boğaz kıyıları boyunca uzanan eşsiz coğrafyası nedeni ile kazanmış olduğu değerinin ve eşsiz güzelliğinin bedelini sürekli değişerek ödüyor.
Bu değişimler İstanbul’a ne getirmiş: Farklı etnik kültürlerin, dinin, dilin bir arada barındığı  bir mozaik, çeşitlilik, ritm, değişime açık bir tabiat, tarihi ve kültürel zenginler ile anılan metropol bir kent olma niteliği.

Karşıtlıkların zıtlıkların bir arada yaşamayı başardığı ve çok kültürlülüğü Osmanlı döneminden beri sindirerek yaşamış bu kent, farklı yaşam kesitlerini/yüzleri yan yana barındırması ile taban tabana zıtlıkların dahi bir arada hoşgörüyle var olabildiği ender bir ruh taşıyor. Bu inişli çıkışlı, hareketli, zengin ve zaman zaman da hastalıklı ruhun yansıtılmaya çalışıldığı “Sides of Istanbul I” sergisi İstanbul’un farklı yüzlerini Kuveyt’te bir arada sunarak günümüz İstanbul’unu tanıtmayı amaçlıyor. Sergi içeriği; İstanbul’dan insan ve çevre manzaraları, modern ve tarihi İstanbul’dan mimari fotoğraflar ve İstanbul’un sürprizli yüzünün fotoğraflarını içeriyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sides-of-istanbul-istanbulun-yuzleri-i_64500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!