Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Soyut Ekspresyonizm "Urban Spirit"

İlayda Sanat Galerisi, Jiri Kobos’un “Urban Spirit” sergisine ev sahipliği yapıyor. Kobos eserleri hakkında “Tablolarım, hayatın yaratıcılığının, serbest ve kısıtlanmamış fırça darbeleriyle ortaya çıkan renklerle dışa vurumudur” diyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Soyut Ekspresyonizm "Urban Spirit"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Mayıs 2009
BİTİŞ TARİHİ: 14 Haziran 2009
YER: İlayda Sanat Galerisi, Teşvikiye, İstanbul
DÜZENLEYEN: İlayda Sanat Galerisi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 227 92 92
+ Ajandama Ekle

İlayda Sanat Galerisi, Jiri Kobos’un “Urban Spirit” sergisine ev sahipliği yapıyor. Kobos eserleri hakkında “Tablolarım, hayatın yaratıcılığının, serbest ve kısıtlanmamış fırça darbeleriyle ortaya çıkan renklerle dışa vurumudur” diyor.

Jiri Kobos
1958 yılında, Çek Cumhuriyeti, Bohemya’da doğan Jiri Kobos, babasının artistik yeteneklerini izleyerek büyümüş ve sanata karşı olan ilgisi gerçekten açığa çıkana kadar, babasına çıraklık yaparak resmi olmayan bir sanat eğitimi almıştır. Gençliğinin ilk yıllarını, Münih’te,  resim yaparak ve sanat çevrelerinde, ressamların stüdyolarında, sanat galerilerinde gözlemler yaparak geçirmiştir. Eserleri, son 30 senede yaşadığı ve çalıştığı 14 değişik ülkenin, hayatın günlük akışıyla çelişen kültürel  zenginliklerinin birleşimini yansıtmaktadır. Yeteneği ilk olarak, 1970’li yıllarda, Floransa ve Münih’te açtığı özel sergilerde tanınmıştır. 

Kobos, 1987 yılında Asya’ya taşınmış ve aynı dalda eserler veren Frans Kline, Willem de Kooning ve Lee Krasner’in başarılarının ışığında, “Soyut Ekspresyonizm” dalını seçmiştir. Alman olmasına rağmen, Hans Hoffman ve öğretileri, yıllar boyunca, Kobos’un gelişiminde ve tutkusunun peşinde koşmasında etkili olmuş; görsel ve duygusal dışavurumlarını, tamamen kendi algılarının ışığında, renklere dökmesi için yol göstermiştir. Tüm eserlerinde kullandığı cesur ve kontrastlarla dolu renk paleti, bu modernistin  kullandığı alanı soyutlama ve hareketli sanatının prensiplerini ve özelliklerini oluşturmaktadır. Büyük alanlarda uyguladığı fırça darbeleri, renklerin yoğunluğu ile derinlik ve hacim yaratmakta ve görenekçilikten yola çıkıp, gerçekliğin bilinçaltında algılandığı formunun soyut şekillere dönüşmesini tasdik etmektedir. 
Eserleri Japonya, Singapur, Vietnam, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika, Dubai, Amerika, Almanya, İtalya ve Rusya’da özel koleksiyonlarda yer alan
Kobos halen İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/soyut-ekspresyonizm-urban-spirit_67973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!