Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan
İLİŞKİLİ HABERLER Foto: Laleper Aytek

Lifli Oda: Galeri Sohbetleri II

Strüktürel Mantığı Araştırmak: Lifli Oda

Strüktürel Mantığı Araştırmak: Lifli Oda

yapi.com.tr

Sergiler

Strüktürel Mantığı Araştırmak: Lifli Oda
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Ocak 2008 14:30
BİTİŞ TARİHİ: 8 Mart 2008
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Omanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: E: garantigaleri@garanti.com.tr
+ Ajandama Ekle

aranti Galeri (GG) Mimar Claudia Pasquero, Marco Poletto ve Nilüfer Kozikoğlu tarafından tasarlanan "Strüktürel Mantığı Araştırmak: Lifli Oda" başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

Bu sergi Adams Kara Taylor mühendislik bürosu (AKT) ve Lafarge tarafından desteklenen uzun soluklu bir projenin (Lifli Strüktürler) bir aşamasına işaret ediyor. 2006'da başlayan ve şu anda Architectural Association (AA) ve İstanbul Teknik Üniversitesi bilgi ağında yürütülen "Lifli Strüktürler" projesi, parametrik olarak modellenen örüntü örgütlemeleri ve dokuma mantığıyla geliştirilen çimentolu karmaşık strüktürler ve bunların olası özellikleri üzerine bir araştırma.

Açılış, 5 Ocak Cumartesi günü saat 14:30'da Osmanlı Bankası Müzesi Konferans Salonu'nda Claudia Pasquero, Marco Poletto ve Nilüfer Kozikoğlu'nun yeralacağı bir panel ile yapılacak.

"Lifli Strüktürler" tasarım-araştırma süreci, hesaplamalı veri ile malzeme arasında süregelen geri beslemeler üzerine kuruludur. Bununla kastedilen birbiri ardınca tekrarlanan parametrik sayısal kümeleme denemeleri ile büyük ölçekli fiziksel prototipleme arasında süregelen geri beslemelerdir. Birebir ölçekli bir prototiple gerçekleştirilen "Lifli Oda" yerleştirmesiyse tasarım araştırması sürecindeki bir evreyi sergiler. Prototip, İslam sanatındaki iki boyutlu örüntü ızgaralarının üzerine uygulanan üç boyutlu sepetvari 'dokuma mantığı'nın biçimlediği bir malzeme örgütlemesidir.

Galerideki yerleştirme, gücül (virtual) lifli strüktürün alan içinden seçilmiş ve çıkartılıp yerine uyarlanmış bir örneklemedir. Sergi, süreci gözler önüne sermeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla yerleştirme prototipi zaman içerisinde gelişecektir. Sergi sadece dokunmuş liflerden oluşan prototiple açılacak, beton dökümü, bir ay sonra yapılacak. Birebir sürece evsahipliği yapan galeri, izleyiciyi lif donatılı betonun fiziksel oluşumuyla ortaya çıkan özelliklerle biraraya getirecek. Süper akışkan ve kendinden yerleşen beton türünün yeni bir kompozit düzenlemede döküm öncesi ve sonrası farklı hallerinin deneyimlemesine olanak veren sergi, strüktürel örgütlenmenin fiziksel analog özelliklerine de dikkat çekiyor.

Projenin gelecek etaplarında, İstanbul ve Londra'da lifli strüktürler tekniği uygulanmaya devam edilecek. Yeni bir kompozit olarak lif donatılı betonla oluşturulacak pavyon mekanlarının inşasına yönelik olarak, varolan bilginin ve aynı zamanda proje grubu ağının da genişlemesini sağlayacak bir ilerleme kaydedilmesi hedeflenmektedir.

Proje Müellifleri Hakkında
Londra'daki EcoLogicStudio'nun kurucuları olan Claudia Pasquera ve Marco Poletto, yüksek lisans çalışmalarını Architectural Association'ın (AA) Çevre ve Enerji bölümünde tamamladılar ve AA'da öğretim görevlisi olarak çalışıyorlar. Nilüfer Kozikoğlu, yüksek lisansını AA'da Tasarım Araştırmaları Laboratuvarı'nda tamamladı ve İstanbul'daki ofisinde çalışmalarını sürdürüyor. Paylaşımcı bir ağ içerisinde, mimarlığın 'malzeme bilimi ve araştırma' olarak değerlendirilmesine olan yatkınlıkları, üçlünün birlikte çalışmasının temel nedenini oluşturuyor.

Ayrıca sergi boyunca bir dizi galeri sohbetinde öğrenciler, akademisyenler ve tasarımcılar tartışma imkanı bulacak. Bu çerçevede tartışmayı genişletmek üzere Osmanlı Bankası Müzesi Konferans Salonu'nda Brett Steele (Architectural Association), Murat Güvenç (İstanbul Bilgi Üniversitesi) ve Zeynep Mennan'ın (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

Panel
Claudia Pasquero, Marco Poletto, Nilüfer Kozikoğlu
Tarih: 5 Ocak 2008, 14.30

Yuvarlak Masa Toplantısı
Brett Steele, Murat Güvenç, Zeynep Mennan
Tarih: 22 Şubat 2008, 18.30

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/strukturel-mantigi-arastirmak-lifli-oda_58468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!