Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Sultanahmet’i de Yenileyeceğiz’

1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu

Zaman Gazetesi

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 17 Haziran 2006
BİTİŞ TARİHİ: 19 Haziran 2006
YER: Eminönü, İstanbul
DÜZENLEYEN: Eminönü Belediyesi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 520 27 19 E: info@eminonusempozyum.org W: www.eminonusempozyum.org
+ Ajandama Ekle

minönü Belediye Başkanı Nevzat Er, haziran ayında yapılacak 1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu ile bölgenin yeniden yapılandırılması çalışmalarının hızlanacağını bildirdi. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti adayı ilan edilmesinden sonra bölgedeki çalışmalara öncülük edecek sempozyuma ilişkin bilgi veren Nevzat Er, sempozyumun, Topkapı Sarayı müze başkanı ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın danışmanlığında hazırlandığını söyledi.

Er, sempozyumun, yerli ve yabancı davetlilerin katılımıyla 17 - 19 Haziran 2006 tarihleri arasında yapılacağını belirterek, açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasının beklendiğini bildirdi. Nevzat Er, sempozyumda, “tarihten bugüne Eminönü”, “Eminönü’ne benzer çevrelerde dünya ne yapıyor”, “Eminönü’nün değişen misyonu”, “Şehir perspektifi ve aydın sorumluluğu” gibi başlıklar altında oturumlar düzenleneceğini kaydederek, programda ayrıca Tuluyhan Uğurlu’nun “Dünya başkenti İstanbul” konseri, Faruk Saraç’ın “Padişah Kıyafetleri Defilesi” ile geziler, sergiler ve film gösterimlerinin de bulunduğunu vurguladı.

Tarihi yarımadaya ilişkin daha önce bu derinlikte ve kapsamda toplantı yapılmadığına işaret eden Er, katılımcılar arasında, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ, yazar Beşir Ayvazoğlu, Sultan V. Murat’ın torunu Selma Hanımsultan’ın kızı Kenize Murad’ın yanı sıra çok sayıda tanınmış tarihçi ve yazarın bulunduğunu kaydetti.

Nevzat Er, 2010 Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları açısından sempozyumun önemine dikkat çekerek, “Eminönü’nde geriye sayım başladı. İlk kez düzenlenecek uluslararası bir sempozyumla bölgenin ulusal ve küresel önemi vurgulanacak, Eminönü’nün yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmaların yolu açılacak. Kısacası, 17-19 Haziran günleri, İstanbul’un kalbi Eminönü’nde atacak.” dedi.

İstanbul’un ilk kurulduğu yer ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle Eminönü’nün kent için çok önemli olduğunu vurgulayan Er, şunları kaydetti: “Artık bu kirlenmeye müdahale edilmesi ve silip süpürülmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi ile Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Süleymaniye’de bir çalışma başlattık. Burası tamamlandıktan sonra Cankurtaran’ı ele alacağız. Biz yıkmıyoruz, yapıyoruz, güzelleştiriyoruz. Artık hazirandan itibaren bu bölgede el tezgahı, sokak satıcısı olmayacak. Mayıs sonuna kadar bölge insanına müsaade ettik, artık sokak işgalleri de kalkıyor.”

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, fiziki müdahale ve temizlenmesi gereken çok fazla yer olduğunu vurgulayarak, “Cami duvarı delinip işyeri yapılmış, türbe boşaltılıp dükkan yapılmış. Bunları tek tek düzelteceğiz, kolay değil. Binaların üstü kaçak katlar, kazanlar, depolarla dolu. Bu kaçak katları süpürüp atmak lazım. Şehir görünümü bile yok. Yeniden yapılandırmaya Süleymaniye’den başladık. Sultanahmet, Cankurtaran, Küçükayasofya ve Şehsuvarbey Mahallesi’nde devam edeceğiz. Halkımıza da çağrıda bulunuyorum, herkes abuk subuk kaçak katlarını yıksın atsın, şehir güzelleşsin. Kentin yüzde 70’i kaçak, bunların tamamını belediye yıkamaz. Yazık, günah bu şehre” dedi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sultanahmeti-de-yenileyecegiz_45245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!