Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Tahsin Yücel "İçimizdeki Kentler"i Anlatıyor

Osmanlı Bankası Müzesi'nin (OBM) düzenlediği "Kent ve Edebiyat Söyleşileri" bu kez Yazar Tahsin Yücel'i ağırlıyor. Yücel, "İçimizdeki Kentler" başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

Tahsin Yücel "İçimizdeki Kentler"i Anlatıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Ocak 2009 18:30
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 22 70 E: obmuze@ottomanbank.coml
+ Ajandama Ekle

Osmanlı Bankası Müzesi'nin (OBM) düzenlediği "Kent ve Edebiyat Söyleşileri" bu kez Yazar Tahsin Yücel’i ağırlıyor. Yücel, "İçimizdeki Kentler" başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirecek.

Can Yayınları'ndan çıkan "Gökdelen" adlı kitabında Tahsin Yücel, İstanbul ile ilişkisini şöyle ifade ediyor: "Hiç kuşkusuz, kimi yazarların sık sık vurguladığı gibi, bu aşkın daha şimdiden, İstanbul'u İstanbul olmaktan çıkardığı söylenebilirdi, ama bu kentin Niyorklu Temel'in girişimlerinden çok önce ortadan silindiği, dahası, kendi girişimleri sonunda, bir öykünü olarak bile daha kişilikli bir kente dönüşeceği, ayrıca tam bir öykünüden de söz edilemeyeceği düşüncesindeydi. Bir kez daha ‘Biz hele ötekileri dikeduralım' diye yineledi, sonra da elinde olmadan gülümsedi."

Tahsin Yücel

1933 yılında Elbistan'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni 1953 yılında bitirdi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1960 yılında mezun oldu. XIX. ve XX. yüzyıl Fransız yazını ve göstergebilim alanında uzmanlaştı. Aynı bölümden profesör olarak emekli oldu. Araştırmaları: "L'Imaginaire de Bernanos", "Figures et Messages dans la Comédie Humaine", "Anlatı Yerlemleri", "Dil Devrimi ve Sonuçları", "Yapısalcılık". Deneme ve eleştirileri: "Yazın ve Yaşam", "Yazının Sınırları", "Eleştirinin Abecesi", "Tartışmalar", "Yazın", "Gene Yazın" , "Alıntılar", "Söylemlerin İçinden". Romanları: "Mutfak Çıkmazı", "Vatandaş", "Peygamberin Son Beş Günü", "Bıyık Söylencesi", "Gökdelen"; Masal ve Öyküleri: "Anadolu Masalları", "Haney Yaşamalı", "Düşlerin Ölümü", "Ben ve Öteki", "Aykırı Öyküler", "Komşular", "Yalan". Ödülleri: "Haney Yaşamalı" öyküsüyle 1956 Sait Faik Hikâye Armağanı, "Düşlerin Ölümü" öyküsüyle 1959 TDK Öykü Ödülü, "Peygamberin Son Beş Günü" romanıyla 1993 Orhan Kemal Roman Ödülü, "Komşular" öyküsüyle Dünya Kitap 1999 Yılın Kitabı Ödülü, "Söylemlerin İçinden" denemesiyle 1999 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü, "Gökdelen" romanıyla 2007 Balkanika Ödülü, çevirileriyle 1984 Azra Erhat Çeviri Yazını Üstün Hizmet Ödülü, 2009'da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Mersin Kenti Edebiyat Ödülü.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tahsin-yucel-icimizdeki-kentleri-anlatiyor_65881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!