Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Tasarım dehası Ross Lovegrove Türkiye'ye Geliyor

Endüstriyel tasarımın dünyaca ünlü isimlerinden Ross Lovegrove, banyo tasarımı konusunda Eczacıbaşı VitrA ile çalışmaya başladı. İngiliz tasarı

yapi.com.tr

Toplantılar

Tasarım dehası Ross Lovegrove Türkiye'ye Geliyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Aralık 2004
BİTİŞ TARİHİ: 21 Aralık 2004
+ Ajandama Ekle

b>Endüstriyel tasarımın dünyaca ünlü isimlerinden Ross Lovegrove, banyo tasarımı konusunda Eczacıbaşı VitrA ile çalışmaya başladı. İngiliz tasarımcı, 21 Aralık tarihinde "Eczacıbaşı'nda Yenilikçi ve Yaratıcı Buluşmalar 2004"ün konuşmacısı olarak İstanbul'a geliyor.

Tasarımlarının başarısı bugüne kadar sayısız ödülle tescillenen Ross Lovegrove, 21 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek "Eczacıbaşı'nda Yenilikçi ve Yaratıcı Buluşmalar 2004" için İstanbul'a geliyor. Lovegrove, etkinlikte bir sunum yaparak günümüz ve gelecekteki tasarımlarına ait bakış açısını izleyicilerle paylaşacak.

Bugüne kadar Sony Walkman'den parfüm şişelerine ve mutfak eşyalarına, açıkhava aydınlatmalarından uçak aksesuarlarına kadar sayısız obje tasarlayan Lovegrove, 2001 yılında Almanya'da "Yılın Tasarımcısı" ödülünü aldı. Tasarımcının işbirliği yaptığı firmalar arasında Airbus, Japon Havayolları, Guzzini, Kartell, Issey Miyake, Peugeot, Mazda, Apple, Olympus Cameras, Luceplan, Tag Heuer ve Herman Miller gibi dünya çapında isimler yer alıyor.

Üretim anlayışında kalite ve teknolojinin yanı sıra tasarımın kazandırdığı yaratıcılık, estetik ve ergonomi gibi unsurlara değer veren Eczacıbaşı VitrA, endüstriyel tasarım alanında giderek artan uluslararası üne sahip Lovegrove ile çalışmaya başladı. Lovegrove'un Eczacıbaşı VitrA için tasarladığı ve banyo alanındaki ilk çalışması olan konseptin, tasarım dünyası ve tüketiciler ile ilk buluşması ise, 2005 yılının Mart ayında, dünyanın en önemli banyo ürünleri fuarı olan Frankfurt ISH 2005'de gerçekleşecek.

Tasarım anlayışını 'güzellik ve mantığın kusursuz evliliği' olarak özetleyen Lovegrove, Domus Dergisi'nde son on yıl boyunca tasarımlarına en çok yer verilen kişi unvanını koruyor.

"Benim ilgimi çeken parlak fikirler ve yeniliklerdir. Üzerinde çalıştığım her objede, söz konusu objeyi neden yaratmam gerektiğini veya onu nasıl daha iyi hale getirebileceğimi anlamaya çalışırım" diyen Lovegrove, bugünün değil geleceğin tasarımlarını yapmaya ilgi duyduğunu belirtiyor. Her yeni projesinde hümanist bir bakış açısından yola çıktığını söyleyen Lovegrove, amacına ulaşmak için güzellik ve mantığı -tıpkı kusursuz bir evlilik gibi- harmanlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Ross Lovegrove kimdir?

1958 yılında doğan Ross Lovegrove, Manchester Politeknik Üniversitesi'nde endüstriyel tasarım öğrenimi gördü ve Londra Royal College of Art'ta yüksek lisans derecesini aldı.
1980'lerin başında Frog Design adlı Alman tasarım firması için çalışmaya başlayan Lovegrove, Apple, Sony ve Knoll International için gerçekleştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Atelier de Nimes tarafından Jean Nouvel ve Phillipe Starck ile birlikte Paris'e davet edilen beş tasarımcıdan biri oldu. Tasarımcı 1986 yılında kendi atölyesini kurarak Louis Vuitton, Hermes ve Dupont gibi, tasarımlarıyla dünya çapında isim yapmış seçkin firmalara danışmanlık yaptı.

Lovegrove'un eserleri, New York'taki Modern Sanat Müzesi (MoMA) ile Guggenheim Müzesi, Paris'teki Pompidou Merkezi, Japonya'daki Axis Merkezi ve Londra Tasarım Müzesi gibi dünyanın çeşitli müzelerinde sergileniyor.

Lovegrove, son olarak kariyeri, felsefesi, hayata geçirdiği ve gerçekleştiremediği projeleri üzerine "Doğaüstü: Ross Lovegrove'un Çalışmaları" adlı bir kitap yayımladı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tasarim-dehasi-ross-lovegrove-turkiyeye-geliyor_21965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!