Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Tasarım Dünyası ODTÜ'de Buluştu

Eczacıbaşı-VitrA'nın ana sponsorluğunda düzenlenen "Dördüncü Uluslararası Tasarım ve Duygusal Deneyimler Konferansı" 12-14 Temmuz 2004 tarihleri arası

yapitr/Deniz Türkeri

Toplantılar

Tasarım Dünyası ODTÜ'de Buluştu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Temmuz 2004 10:49
BİTİŞ TARİHİ: 16 Temmuz 2004 10:49
+ Ajandama Ekle

czacıbaşı-VitrA'nın ana sponsorluğunda düzenlenen "Dördüncü Uluslararası Tasarım ve Duygusal Deneyimler Konferansı" 12-14 Temmuz 2004 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde düzenlendi.

Hollanda Design ve Emotion Society işbirliği ile ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından gerçekleştirilen konferans, tasarım araştırmalarına ve pratiğine yeni açılımlar getirdi.

Tasarım ürünlerinde işlevselliğin ötesine geçecek yeni yaklaşımların araştırılmasını amaçlayan konferans, tasarım disiplininin yerleşik sınırlarını sorgulayan "Tasarım ve Duygusal Deneyimler" sorunsalını ele aldı.

Günümüzde duygusal deneyimlerin tasarımdaki rolünü yadsımanın neredeyse mümkün olmadığını belirten Eczacıbaşı-VitrA Murahhas Azası Şadi Burat, uluslararası tasarım dünyasında saygın bir yeri olan bu konferansın sponsoru olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. "Artık rakiplerinden farklı olamayan, ürünlerinde farklılık yaratamayan kurumların yaşama şansı bulunmadığı anlaşıldı. Böylece yaratıcılık ve yenilikçilik kavramları ön plana çıktı. Bu bağlamda da anahtar kelimenin 'tasarım' olduğunu gördük.

Tasarımın çok farklı ölçütleri var. Bir tasarım; ergonomik, ekonomik, çevreye uyumlu, fonksiyonel olma gerekliliğinin yanında iletişim ölçütüyle de tanımlanıyor. Çünkü mutlaka tasarımın söylemek istediği bir şeyler de olacaktır. Tabii ki bunun içerisine duygusal bir boyut da girmiş oluyor. VitrA tasarım anlayışıyla bütün bu ölçütleri dikkate alıyor ve mutluluk boyutuna büyük önem veriyor" diyen Burat, VitrA'da tasarım anlayışının etkin hale gelmesinin oldukça önemli bir geçmişi olmakla birlikte, bir dünya markası olma yolunda son beş yıldır çok yoğun bir şekilde tasarıma odaklandıklarını belirtti.

Bu önemli uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmanın, ülkemizdeki akademik ve mesleki birikimin uluslararası bir platformda paylaşılması açısından büyük önem taşıdığını belirten ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, bu konferansta tasarım ve duygusal deneyimler olgusunun çerçevesini zenginleştirecek yeni alanlarla bağlantıların araştırılmasını hedeflediklerini aktardı.

12-14 Temmuz 2004 tarihleri arasında düzenlenen konferansa katılan davetli konuşmacılar arasında Ayşe Birsel (Olive:1to1), Monika Mulder (endüstriyel tasarımcı, IKEA), Richard Buchanan (Carnegie Mellon University), Wolfgang Jonas (University of Arts Bremen), Contemporary Trends Institute'un kurucularından Patrick W. Jordan ve Design and Emotion Society'nin kurucularından dönem başkanı Paul Hekkert yer aldı.

İlki 1999 yılında Delft Hollanda'da yapılan, daha sonra Postdam / Almanya ve Loughborough / İngiltere'de devam eden bu seri konferansın öncelikli hedefi tasarımda duygusal deneyimler konusunu bilimsel araştırmalar ve uygulamalı çalışmalar ile irdelemek. Konferans kapsamında İngiltere'den Hindistan'a, İsrail'den Portekiz'e, Tayvan'dan Hollanda'ya 20 farklı ülkeden 82 bildiri sunuldu, poster sunuşlarının yanı sıra çalıştaylar yer aldı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak hazırladığı sergide, VitrA'nın tasarım ve maket desteği verdiği Nurdan Kocasoy, Erdem Selek ve Derya Özçelik de uluslararası bir konferansta ürünlerini sergileme imkanı buldu.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tasarim-dunyasi-odtude-bulustu_14782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!