Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Tate Modern'den "Küresel Kentler"

Tate Modern'den "Küresel Kentler"

yapi.com.tr/Işıl Göreci

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Haziran 2007
BİTİŞ TARİHİ: 27 Ağustos 2007
YER: Londra, Tate Modern Turbine Hall, Bankside, Londra
DÜZENLEYEN: Tate Modern
+ Ajandama Ekle

MombayKentsel nüfus artışı yüzyıldan kısa bir zaman içinde yüzde 10'dan yüzde 50'ye tırmandı. (Mombay'da her saat başı 42 bebek doğuyor) Bu rakamın 2050 yılında yüzde 75'e ulaşacağı düşünülüyor.

KahirePeki günümüzde, dünya üzerindeki her üç kişiden birinin büyük bir şehirde yaşıyor olması ne ifade ediyor? Bu istatistiklerin sosyal, çevresel ve mimari sonuçları ne olabilir? Tate Modern'in 20 Haziran'da açılan yeni sergisi "Küresel Kentler" tam da bu noktaya parmak basarak, yeryüzünde insanoğluyla yaratılan tehlikelere karşı bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Dünya ekonomisindeki değişikliklerin büyümekte olan bazı şehirlerde sosyal açıklara yol açtığı gerçeğinden yola çıkılan sergide; Londra, Kahire, İstanbul, Johannesburg, Los Angeles, Mexico City, Mombay, Sao Paolo, Şangay ve Tokyo; hız, büyüklük, yoğunluk, çeşitlilik ve şekil olmak üzere beş farklı tematik başlık altında incelenmiş.


Londra


Küresel Kentler sergisinde Londra karşılaştırma yapabilmek için bir temel olarak belirlenmiş. Nigel Coates; Zaha Hadid, Patrik Schumacher; Fritz Haeg; OMA*AMO/Rem Koolhaas; Nils Norman ve Richard Wentworth gibi isimlerden oluşan bir komisyon, şehri sürdürülebilirlik, kamusal alan ve sosyal katılım açılarından inceliyorlar.
İstanbul


2006 Venedik Bienali Uluslarararası Mimarlık Sergisi'nde sergilenen malzemelerden derlenen Küresel Kentler'de yirmiden fazla sanatçı ve mimarın bu 10 kentte yaşadıkları kentsel deneyimler sübjektif ancak samimi bir gözden veriliyor.


Sergi 27 Ağustos'a kadar açık kalacak. Fotoğraf, çağdaş sanat ve mimari çizimlerle renklenen bu modern fenomen, "mega şehir" kavramını sorgulamak için ziyaretçilerini bekliyor.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.Küresel Şehirler sergisinin fotoğraflarını görmek için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tate-modernden-kuresel-kentler_55344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!