Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Teşvikiye’de Figüratif Resimler

Teşvikiye Sanat Galerisi, yeni sezona, sanatseverlerin 31 Ekim’e kadar ziyaret edebilecekleri Doğan Paksoy - Mahir Güven resim sergisi ile girdi.

NTV-MSNBC

Sergiler

Teşvikiye’de Figüratif Resimler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Eylül 2004
BİTİŞ TARİHİ: 31 Ekim 2004
+ Ajandama Ekle

b>Teşvikiye Sanat Galerisi, yeni sezona, sanatseverlerin 31 Ekim’e kadar ziyaret edebilecekleri Doğan Paksoy - Mahir Güven resim sergisi ile girdi. İstanbul - NTV-MSNBC

Açtıkları sergilerle her zaman izleyicinin odak noktası haline gelen Doğan Paksoy ve Mahir Güven yine birlikteler. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere katılan sanatçılar, daha önce de pek çok kez ortak sergi düzenlemişlerdi.

1976-1981 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almış iki sanatçının da ortak noktası: Figür.


Ancak Doğan Paksoy’da kişiler ya da kişilerarası ilişkiler ve özellikle de kadın figürleri fantastik ve çoğu zaman sürreel bir kurgu içerisine ironik bir anlayışla yerleştirilerek ele alınmış.


Resimlerde renk ögesi ise, Paksoy’un gerçekdışı mekan anlayışının paralelinde, içeriğin yanısıra plastisiteyi de öne çıkaran bir unsur olarak yapıtlara yansımış.

MAHİR GÜVEN’İN DESENCİ EĞİTİMİ
Mahir Güven ise figürlerini zamanından koparılmış bir mekan içersinde salt figür ya da figür guruplarını öne çıkartacak, hatta ele aldığı figürleri izleyici ile bakıştıracak biçimde karşımıza çıkıyor.

Sanatçının figürlerini ele alış tarzında kuşkusuz Neşet Günal Atölyesi’nde desenci bir tavırla eğitim almış olmasının etkisi görülmekte.

Figür resmi üzerine, birbirinden farklı bir tarzın izini süren, sağlam bir desen anlayışının gözetildiği figürlü çalışmalar içinde ama ortak bir alanda bir araya gelen figüratif Türk resminin önde gelen bu iki sanatçısı Doğan Paksoy ve Mahir Güven’in yorumları 31 Ekim tarihine kadar Teşvikiye Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Teşvikiye Sanat Galerisi
Abdi İpekçi Cad. 48/3
Teşvikiye; İstanbul

Tel: 212 247 74 75
Faks: 212 246 67 68

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tesvikiyede-figuratif-resimler_18359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!