Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan
İLİŞKİLİ HABERLER

YEM Tarafından Hazırlanan...

Türk Mimarlığına Damgasını Vuran Eserler Sergileniyor

Yapı-Endüstri Merkezi, mimarlık alanında dünyanın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen UIA 2005 İstanbul Kongresi kapsamında düzenleyeceği sergilerle, içerisinde Mimar Sinan'ın eserlerinin de bulunduğu, Türk mimarlığına damgasını vurmuş çok sayıda mimari yapıtı sanatseverlerin ilgisine sunuyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Türk Mimarlığına Damgasını Vuran Eserler Sergileniyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Temmuz 2005
BİTİŞ TARİHİ: 10 Temmuz 2005
+ Ajandama Ekle

b>Yapı-Endüstri Merkezi, İstanbul'un ev sahipliğini yapacağı 22. Uluslararası Mimarlık Kongresi kapsamında, Osmanlı dönemine ait pek çok önemli mimari yapıtı sanatseverlerle buluşturacak.

Osmanlı'nın son başkenti İstanbul'daki Mimar Sinan yapıtlarından oluşan "Sinan'ın İstanbul'u" adlı sergi, 1-10 Temmuz 2005 tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası'nda düzenlenecek. Sergi ayrıca, Reha Günay'ın kendi görüntülediği fotoğrafları bulunduran kitabın içeriğinden oluşuyor. Sergi kapsamında yapılar, mekânsal ve strüktür sistemine ilişkin analizler; fotoğraf ve yerleşim planları eşliğinde sunulacak.

Mimar Cemal Emden'in fotoğraflarından oluşan ve Doğan Kuban'ın yayıma hazırlanmakta olan kitabının içeriğine paralel olarak düzenlenen Osmanlı Mimarisi adlı sergi, 30 Haziran-15 Temmuz 2005 tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek. Sergide Osmanlı tarihinde, mimari tasarımın birbirini izleyen, fakat birbirlerinden çok belirgin çizgilerle ayrılan aşamalarını simgeleyen yapılar, Kuban'ın yorumları eşliğinde sunulacaktır.

Sanal Mimarlık Müzesi Temmuz 2005 boyunca "Sarayın ve Cumhuriyet'in Mimarı: Vedat Tek" başlıklı dev sergiyi izleyicilerine sunacak. Sergi, Suha Özkan - Pelin Derviş koleksiyonunda bulunan Vedat Tek'in aile arşivinden seçilmiş 1000'i aşkın fotoğraf, çizim ve belgeyi içeriyor. Vedat Tek'in bazı not defterlerinin de yer aldığı sergi, Türk mimarlığına damgasını vurmuş bir mimarı; arka planda Osmanlı'nın elitist ailelerinden birinin öyküsüyle birlikte tanıtıyor. İmparatorluğun son yıllarının saray baş mimarı, Cumhuriyet'in 2. TBMM Binası'nın mimarı, Sanayi-i Nefise'nin ilk Türk mimarlık hocalarından biri, İstanbul'un döneminin çağdaş görünümüne damgasını vuran "apartman" mimarlarından biri olan Mehmed Vedat'ın geçirdiği mesleki evreler, serginin ana hatlarını oluşturuyor. Vedat Tek arşivi, Cumhuriyet dönemi Türk mimarlığının en kapsamlı kişisel koleksiyonlarından biri olmasının yanında, yalnızca bir mimarın değil bir dönemin aynası olma özelliğini de taşımaktadır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/turk-mimarligina-damgasini-vuran-eserler-sergileniyor_28872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!