Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Herkes Tasarımcı mı?

'Türkiye'de Tasarım' Haziranda Tartışılıyor!

3. Ulusal Tasarım Kongresi

yapi.com.tr

Toplantılar

'Türkiye'de Tasarım' Haziranda Tartışılıyor!
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Haziran 2006
BİTİŞ TARİHİ: 22 Haziran 2006
YER: İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, İstanbul
DÜZENLEYEN: İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
DİĞER BİLGİLER: Ögr. Gör. Ece Arıburun Arş. Gör. Ahmet Zeki Turan Arş. Gör. Ali Ogulcan İlhan T: (0212) 293 13 10 / 2303 - 2268 - 2824 F: (0212) 251 48 95 E: 3utk@itu.edu.tr www.tasarim.itu.edu.tr/3utk.html
+ Ajandama Ekle

b>3. Ulusal Tasarım Kongresi, 'Türkiye'de Tasarımı Tartışmak' başlığıyla Kale Grubu sponsorluğunda İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından düzenleniyor.

İlki İTÜ'de 1982'de gerçekleştirilen kongrenin, ikincisi 1996'da 'Tasarımın Evrenselleşmesi' başlığı altında AB ile Gümrük Birliği'nin yeni sağlandığı koşullarda ülke ekonomisi açısından tasarımın yerinin ve öneminin irdelenmesi amacıyla düzenlenmişti. Aradan geçen on yıl içinde dünyada ve özellikle Türkiye'de tasarımın ekonomik, kültürel, politik ve toplumsal rolü ve görünürlüğüyle ilgili gelişmeler konunun 'topyekün tartışılması' için verimli bir zemin oluşturdu.

Bu süreçte tasarımın "Türkçe" olarak tartışılabileceği ulusal nitelikte bir akademik platformun mevcut olmayışı ise önemli bir eksiklik olarak hissedildi. Bu gereksinimden yola çıkan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Ulusal Tasarım Kongrelerinin üçüncüsünü 'Türkiye'de Tasarımı Tartışmak' başlığıyla Kale Grubu'nun Çanakkale Seramik&Kalebodur, RocaKale ve Kalekim markalarının desteğiyle gerçekleştirecek.

19 - 21 Haziran tarihlerinde İTÜ Taşkışla'da gerçekleşecek akademik programa ek olarak, tasarımın Türk sanayisinin rekabet gücü açısından önemini tartışmak amacıyla 22 Haziran 2006 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek tek günlük bir "Sanayi Programı" hazırlandı. Hızla artan yenilik ve farklılaşma ihtiyaçlarını karşılamak için Türk sanayisinin tasarımla tanışmasını, başarılı firma deneyimlerinin paylaşılmasını sağlayacak bir platform oluşumu hedefleniyor. Sanayi programına, tasarım yönetimi ve politikaları alanının uluslararası düzeydeki önemli isimlerinden Prof. John Heskett (Hong Kong Polytecnic University) de davetli konuşmacı olarak katılıyor.

3. Ulusal Tasarım Kongresi'nin amacı, Türkiye'de tasarımı olabildiğince çok boyutlu bir yaklaşımla ele alarak bu alanda araştırma ve uygulama yapan ilgili tüm kesimlerin yer alabileceği bir iletişim ve tartışma ortamı yaratmak. Kongrenin hedef katılımcı kitlesini tasarımcılar, işadamları, akademisyenler, ürün geliştirme ve tasarım konusunda çalışan tüm profesyoneller, yöneticiler, öğrenciler ve ilgili basın mensupları oluşturuyor.

Profesör John Heskett
Halen Hong Kong Polytechnic University - Tasarım Bölüm Başkanlığı görevini yürüten John Heskett, daha önce anavatanı olan İngiltere'de ve 1989 -2004 arasında ABD'de, Illinois Institute of Technology (IIT) Institute of Design'da on beş yıl boyunca Profesör olarak çalıştı. Aslen ekonomi alanında eğitim gören Profesör Heskett, London School of Economics'den mezuniyetinden itibaren tasarımın tarihsel ve ekonomik boyutunu ele alan çalışmalar yaptı. Tasarımın ekonomik değer yaratma mekanizmaları, tasarım yönetimi, tasarım tarihi ve bunun sosyal değişimdeki rolü asıl uzmanlık alanlarıdır.

Özellikle bir süredir tasarımın Çin'deki ekonomik değer yaratma süreci ve hükümetlerin tasarımı bir politika unsuru olarak kullanarak ulusal rekabet güçlerini arttırma deneyimleri üzerinde çalışmaktadır. Diğer araştırma ve uzmanlık konuları arasında tasarım ve inovasyon ilişkisi ve küresel pazarlara yönelik tasarım stratejileri de bulunmaktadır. Bu ve benzer konularda, aralarında Japonya, Kore, Çin, Finlandiya Şili, Almanya, Danimarka ve Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkede konuşmalar yaptı ve konferanslar verdi.

Profesör John Heskett aynı zamanda tasarım tarihi, tasarım yönetimi ve politikaları konularında uluslararsı düzeyde tanınmış bir yazardır. 1980'de basılan ilk kitabı Industrial Design, 25 yıldır bir çok dile çevrildi ve farklı ülkelerin tasarım okullarında temel ders kitabı olarak okutulmaktadır. Philips'deki kurumsal tasarım yönetimi deneyimini ele alan bir diğer önemli çalışması Philips: A Study of Corporate Management of Design ise 1989 yılında basıldı.

Son kitabı Toothpicks and Logos: Design in Everyday Life (Oxford University Press, 2002) Korece, İspanyolca, İsveççe'ye çevrildi, Japonca çevirisi ise yakında yayınlanacak. Heskett halen Routledge yayınevi tarafından basılacak iki ciltlik Encyclopedia of Industrial Design kitabı için tasarım tarihi üzerine çalışmakta. Kitaplarına ek olarak çeşitli antoloji ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/turkiyede-tasarim-haziranda-tartisiliyor_45596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!