Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Uçucu Zamanlar Romantik Salınımlar"

"Uçucu Zamanlar Romantik Salınımlar"

yapi.com.tr

Sergiler

"Uçucu Zamanlar Romantik Salınımlar"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Nisan 2008
BİTİŞ TARİHİ: 10 Mayıs 2008
YER: Teşvikiye Sanat Galerisi,
DÜZENLEYEN: Teşvikiye Sanat Galerisi, Teşvikiye, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 241 04 58
+ Ajandama Ekle

ağdaş Türk sanatında, romantik resim anlayışını kendine özgü bir üslupla yorumlayan Ertuğrul Ateş'in en yeni çalışmaları Teşvikiye Sanat Galerisi'nde.

New York, Chicago, Miami, Boston, Los Angles gibi dünyaca ünlü birçok sanat kentinde sergiler düzenleyen, Ahmet Ertegün gibi önde gelen koleksiyonerlerin koleksiyonunda resimleri bulunan Erturul Ateş, İngiltere'de aldığı resim eğitimi sırasında romantik İngiliz ressamlarından etkilendi. O zamandan bu yana Ateş, romantizm ağırlıklı resimlerine farklı temalar ekledi ve sanatında oldukça özgün bir romantizm anlayışı geliştirdi.. Ateş'in resim anlayışının sınırlarının genişlemesine etki eden en önemli kaynaklar bilinçaltı, mistisizm, gerçeküstücülük ve simgeselliktir.

Sanatçı, zaman ve mekân duygusunun olmadığı resimlerinde tüm artistik ve düşünsel yetisini kullanarak oldukça kendine has bir atmosfer ortaya serer. Gerçekten de Ertuğrul Ateş'in resminde, onun çok kullandığı ve tesadüfen resmine giren kurdele başta olmak üzere, kadın figürleri, çıplaklık, anlamını bilinçaltında bulan cinsel imgeler, metaforik bir unsur olarak kuş teması, uçuculuğa gönderme yapan tüyler ve buna benzer birçok temsili unsur yer alsa da Ateş'in resimlerinde soyuta varan düşsel bir atmosfer dikkat çeker. Onun resimleri, ressamın kendisinin ve bu resimlerle karşılaşan izleyicinin aşk, tutku, isyan, keder, hiddet, coşkunluk gibi insana dair tüm duygularının renklerle ve hareketli ya da durağan formlarla ifade edilmesidir. Bu noktadan bakıldığında Ateş'in resimlerinde hareket ve sonu gelmez bir enerji vardır.

Ertuğrul Ateş'in imgelerle kuşattığı ve her bakışta farklı hikâyelerin kendini ele verdiği resimleri sadece içerdikleri simgesel değerlerle ya da sadece resimsel olarak değil aynı zamanda onun mistisizmden Rönesans'a, bilinçaltı akımlarına kadar kafa yorduğu tüm düşünsel arka planlarla birlikte bakılmaya ve yorumlanmaya fırsat veriyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ucucu-zamanlar-romantik-salinimlar_60406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!