Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU

Uğur Tanyeli ile Kamusallaşan Mimarlığa Dair

'Türk'ün Mimarlıkla İmtihanı: 1980-2005'

yapi.com.tr

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Haziran 2006 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 28 Haziran 2006
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Bankalar Caddesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 334 22 70 E: obmuze@ottomanbank.com
+ Ajandama Ekle

b>Osmanlı Bankası Müzesi'nde Eylül ayına kadar devam eden "Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor: Türkiye'de Hayat Tarzı Temsilleri, 1980-2005" adlı sergi kapsamında, bir dizi söyleşi düzenlenecek. İlk toplantının konuğu ise Uğur Tanyeli. 'Türk'ün Mimarlıkla İmtihanı: 1980-2005' başlıklı söyleşide, mimarlığın toplumsal inşası, yaşanan ve yaşanmakta olan sosyal değişimlerle paralel olarak ele alınacak.

Konuşmasında, popülarize olan mimarlığın kamusallaşma sürecine ışık tutacak olan Tanyeli, konu hakkında; "Bu sürece önayak olan dekorasyon, tasarım ve kentsel yaşam dergileri, televizyon programları ve popüler basının mimarlık konulu soruşturmaları, mimarlığın gündelik yaşamımıza girerek meslekten olmayanlarca da konuşulur hale gelmesini sağladı. Böylece, mimarlık, sadece hayat tarzı temsillerinin var olacağı bir alan yaratmakla kalmadı, kamusal alan tarafından da tanımlanır oldu" diyor.

Türk toplumunun 80'lerden bu yana yaşadığı değişim sürecini "hayat tarzı" kavramından hareket ederek anlatan ve tanıdık imgeleri yabancılaştıran sergi kapsamında yapılacak söyleşiler, 5 Temmuz'da Murat Belge, 12 Temmuz'da Naim Dilmener ile devam edecek.

Prof. Dr. Uğur Tanyeli
1952'de Ankara'da doğdu. 1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Aynı yıl, aynı kurumun Mimarlık Tarihi Kürsüsü'nde asistanlık görevine başladı. 1982 Mayıs'ında istifa ederek, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı'na geçti. 1989-90 ders yılında Amerika'da University of Michigan'da konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1992'de Anadolu Üniversitesi'nde doçent kadrosuna atandı. 1998 Ağustos ayından bu yana profesör unvanıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı'nda görev yapıyor. Tanyeli'nin, yayınlanmış üç kitabı ve 100'den fazla makalesi bulunuyor. Uğur Tanyeli'nin çalışmaları özellikle "Osmanlı Mimarlığı ve Modernleşme Dönemi Türkiye'si" üzerinde yoğunlaşıyor. Tanyeli, 1989 yılından bu yana Arredamento Mimarlık Dergisi'nin yayın koordinatörlüğünü de yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ugur-tanyeli-ile-kamusallasan-mimarliga-dair_46570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!