Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları"

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde tüm sorumlu kurum ve kuruluşların 2012 yılı Temmuz ayına kadar özürlülerin önündeki engelleri kaldırmaları ve sonrasında da daha kaliteli hizmet verebilmeleri için, Türkiye’nin 7 Bölgesinde yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla

yapi.com.tr

Toplantılar

"Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 14 Ocak 2012
BİTİŞ TARİHİ: 24 Mart 2012
YER: Adana, Kayseri, Trabzon, Diyarbakır, İzmir, Erzurum
DÜZENLEYEN: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü
DİĞER BİLGİLER: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Kenan Önalan T: 0312 229 61 89 - 0506 8158484
+ Ajandama Ekle

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde tüm sorumlu kurum ve kuruluşların 2012 yılı Temmuz ayına kadar özürlülerin önündeki engelleri kaldırmaları ve sonrasında da daha kaliteli hizmet verebilmeleri için, Türkiye’nin 7 Bölgesinde yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla "Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları" serisine başladı.

Özürlülerin hayatını zorlaştıran etkenlerin başında gelen fiziki çevre düzenlemelerinin, binaların ve toplu taşıma araçlarının özürlülerin kullanımına uygun olmaması probleminin çözümü için 5378 sayılı Kanunla önemli bir adım atılmıştı. Bu kanun kapsamında; sorumlu tüm kurum ve kuruluşların umuma açık her türlü alanı (bina, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları) ve toplu taşıma hizmetlerini, 2012 yılına kadar özürlülerin ulaşabilirliğine uygun hale getirmeleri hüküm altına alınmıştı.Türkiye’de ulaşılabilirliğin sağlanması için tüm kurum ve kuruluşlara tanınan süre 2012 yılının Temmuz ayında sonlanacak. Görevi ve sorumluluğu bulunan kamu ve sivil tüm kurum ve kuruluşların ulaşılabilirliği sağlamaları için yaklaşık 6 aylık bir süre kaldı. Kalan bu 6 aylık süre sonunda, Temmuz 2012’den itibaren, özürlü vatandaşlar artık kendileri için ulaşılabilir uygulamaların yapılmamış olması durumunda dava açma hakkını elde edecekler.

"Ulaşılabilirlik Stratejisi ve Eylem Planı" çerçevesinde bu konuya dikkat çekmeyi amaçlayan Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde tüm sorumlu kurum ve kuruluşların 2012 yılı Temmuz ayına kadar özürlülerin önündeki engelleri kaldırmaları ve sonrasında da daha kaliteli hizmet verebilmeleri için Türkiye’nin 7 Bölgesinde yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla "Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları" serisine başladı. Bu toplantılarda; katılımcılara engelsiz yapılı çevrenin ve kentsel hizmetlerin özellikleri (açık alanlar, binalar ve toplu ulaşım) konusunda teknik bilgiler verilerek yerel yönetimlerin ulaşılabilirlik konusundaki durumlarını tespit etmek üzere hazırlanan formlar alanda uygulamalı olarak doldurulup, yerel yönetimlerin yapmaları gerekenler konusunda bilgilendirilmesi sağlanacak."Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları" çerçevesindeki ilk toplantı Marmara Bölgesi’nde başlatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımlarıyla Kocaeli Çayırova’da 26-28 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından ikinci toplantı Akdeniz Bölgesi’nde Adana’da 14 Ocak 2012 tarihinde düzenlenecek.

Türkiye’nin 7 bölgesinde ulaşılabilirlik konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliği ile düzenlenecek olan "Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları" ile kalan 6 aylık sürede yerelden genele tüm kamu ve sivil kurum ve kuruluşlarının görev ile sorumlulukları tekrar hatırlatılarak, yapmaları gerekenler konusunda bilgi paylaşımı yapılması ve teknik destek sağlanması hedefleniyor.

Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları Programı:

Şehir Bölge Tarih
Adana Akdeniz 14 Ocak 2012
Kayseri İç Anadolu 28 Ocak 2012
Trabzon Karadeniz 18 Şubat 2012
Diyarbakır Güneydoğu Anadolu 3 Mart 2012
İzmir Ege 17 Mart 2012
Erzurum Doğu Anadolu 24 Mart 2012

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ulasilabilirlik-bolgesel-paylasim-toplantilari_90349.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!