Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Vahit Okumuş İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nda

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı’nın Beyoğlu Atlas Pasajı’nda gerçekleştirdiği Çarşamba Buluşmaları, 28 Ocak Çarşamba günü saat 18:30’de “Bir Filozof: Sinan” başlıklı söyleşiyle devam edecek.

yapi.com.tr
2

Toplantılar

Vahit Okumuş İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nda
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Ocak 2009 18:30
YER: İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 377 02 00 F: (212) 244 55 37
+ Ajandama Ekle

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı’nın Beyoğlu Atlas Pasajı’nda gerçekleştirdiği Çarşamba Buluşmaları, 28 Ocak Çarşamba günü saat 18:30’de “Bir Filozof: Sinan” başlıklı söyleşiyle devam edecek. 

Mühendis Vahit Okumuş’un katılımıyla gerçekleşecek söyleşide, Mimar Sinan'ın eserlerinde kullanmış olduğu bilimsel teknik masaya yatırılacak. Toplantıda, Mimar Sinan’ın eserlerinde zemini oluştururken kullandığı bilim ve bu bilimin deprem hareketini absorbe edişi, kullandığı bilimsel tekniğin Sinan’ı nasıl doğal mimariye ulaştırdığı  ele alınacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/vahit-okumus-istanbul-2010-avrupa-kultur-baskenti-ajansinda_66011.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • vahit hocam herzaman bildigini paylaşır bir de deprem bilgilerini degerlendirse Türkiye deprem korkusundan kurtulurdu YANITLA
  • Doğal mimarinin statik hesabının nasıl yapıldığını eserleri üzerinde göstererek anlatmak istemiştik. Böylece filozof olan bir büyüğümüzü 2010 kültür başkenti sayesinde dünyaya tanıtmak istemiştik.Çünkü mühendisliğin her dalında eser veren Sinanın bu dallardaki statik çözümü kesin doğrudur. Bunu söylemekteki amacım mühendislik yüzyılı aşkın bir sürede yüzlerce profesör ve üniversitenin uğraşısı ile kurulan,kesin olmayan yaklaşık metotlarla oluşturduğu çözümleri tek başına çözmüştür.Üstelik bugünki mühendislik hiper statik,köprü,kabuk ve döşeme çözümleri hiç bir zaman kesin doğru değildir.İddia ediyorum ki Sinan’ın çözümleri kesin doğrudur.Bugün bu çözümü yapacak hiç bir üniversite ve bilim kuruluşu yoktur.Ne yazık ki 2010 bizim bunları anlatacak projeyi anlayacak kapasitede değildi bu nedenle de projeyi kabul etmediler.Toplumlar yetiştirdiği insanlarla tarihte var olurlar.Ve de o ülkenin reklamını tarihler boyu yaparlar.Örneğin Konya’yı dünyaya ovası veya buğdayı değil,Mevlana tanıtmıştır.Bütün bilim adamları kendi ülkelerinin sürekli reklamını yaparlar.Sinan’ı tanıtarak bu reklamı yapmak istemiştik.Yazdığımız kitapta anlattıklarımız,anlatacaklarımızın ve ispatlayacaklarımızın binde biri değildi.Bu proje sayesinde onarırken bozdukları başta Ayasofya,Süleymaniye camii,Selimiye camii ve daha birçoklarını kurtarmış olacaktık.Ne Kültür Bakanlığı ne de Vakıflar Genel Müdürlüğü ne de eski eserlerle uğraşan belediyeler ve kuruluşlar bilmedikleri halde sorma gereği duymamaktalar.Şunu herkes bilsin ki Sinan'ın her eserinin bir matematiği vardır. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!