Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Yaşar Çallı Resim Sergisi

Cumhuriyet dönemi ressamlarımızın geleneği çerçevesinde,tartışmasız bir ustalığın ürünü olan Yaşar ÇALLI'nın eserleri, gerek Anadolu'muzun güzel do

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Sergiler

Yaşar Çallı Resim Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 5 Ekim 2004
BİTİŞ TARİHİ: 4 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

b>Cumhuriyet dönemi ressamlarımızın geleneği çerçevesinde,tartışmasız bir ustalığın ürünü olan Yaşar ÇALLI'nın eserleri, gerek Anadolu'muzun güzel doğasını gerek geleneksel yaşam biçimini olumlu ve sade bir üslupla yansıttığından,ülkemizde ve yurtdışında büyük bir beğeni ile izlenmektedir.

Çallı'nın otantik resimleri ve Anadolu'daki diğer çalışmaları hasret türküleri gibi insanı hemen etkiliyor…bu hasreti gidermek için Çallı ve eserleri bir kez daha Toprak Sanat Galerisinde sanat severlerle buluşuyor.

YAŞAR ÇALLI 1941 Yılında Denizli'de Doğdu.
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde resim eğitimi gördü.Eczacıbaşı seramik fabrikalarında Prof.Sadi Diren'le 10 yıl seramik ve heykel çalışmaları yaptı.

1978 yılında Dolmabahçe Sarayına saray ressamı olarak atandı,1981 yılından 2001 yılına kadar TBMM'nde Sanat Danışmanı ve ressam olarak görev yaptı.

1977 Yılında Irak'ta çeşitli devlet adamlarının portrelerini yaptı.Makedonya Strumiçe Plastik Sanatlar Kolonisinde 1983-2000 yılları arasında diğer ülkelerden sanatçılarla beraber çalışmalar yaptı.

1989 yılında Çin Devlet Başkanın Portresini yaptı,Çin Halk Cumhuriyeti'nin davetlisi olarak gittiği Çin'de yaptığı resimleri ülkemizde ve 1990 yılında Newyork'ta sergilendi.Ülkemizi ziyaret eden tüm devlet başkanlarının portrelerini yaptı,yaşar Çallı'nın portredeki bu başarısı ona haklı bir ün kazandırmıştır,bu nedenle bir çok yabancı devlet başkanı tarafından ülkelerine davet edilerek orada portre çalışmaları yapmıştır.

STFA Firmasının misafiri olarak İngiltere,Fransa ve İtalya'da 2 ay süreyle sanat çalışmaları yaptı.Almanya'da Essen,Münstein ve Köln şehirlerinde sergiler açtı.
2001 yılında Polonya'da Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisinde çalışmalar yaptı,aynı yıl TBMM'nde emekli olan sanatçı;Cumhurbaşkanlığı Atatürk Arşivi Projesi çerçevesinde fahri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Denizli Belediyesince her yıl düzenlenen Uluslarası Plastik Sanatlar Kolonisinin kurucusudur.
Yurtdışı sergileri yanı sıra Türkiye'de 100 ün üzerinde kişisel sergi açtı.

Sergi Açılış Tarihi ve Kokteyl: 05 Ekim 2004 Saat 18.00-21.00 arası
Sergi Süresi: 05 Ekim - 04 Kasım 2004

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yasar-calli-resim-sergisi_17538.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!