Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

YTÜ'den Mimarlık Fakültesi Öğrencilerine Uygulama Atölyesi

"Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Uygulama Atölyesi 2006"

yapi.com.tr

Eğitimler

YTÜ'den Mimarlık Fakültesi Öğrencilerine Uygulama Atölyesi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Temmuz 2006
BİTİŞ TARİHİ: 30 Temmuz 2006
YER: Eskigediz, Kütahya
DÜZENLEYEN: YTÜ Uluslararası Kentsel Çalışmalar Araştırma Merkezi - ICUS - YTÜ Mimarlık Fakültesi
DİĞER BİLGİLER: E: gkarsli@yildiz.edu.tr
+ Ajandama Ekle

b>Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Uluslararası Kentsel Çalışmalar araştırma Merkezi, ICUS ve YTÜ Mimarlık Fakültesi işbirliği ile Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik bir uygulama atölyesi düzenliyor. Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan iki dönem halinde programlanan atölyenin ilk dönemi Eskigediz'de başladı.

Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Uygulama Atölyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Lisans Programı öğrencilerinin eğitimlerinde mimari tasarım ve uygulama sürecine ilişkin edindikleri teorik bilgileri, eğitmenleri, yerel ustalar ve yapı dünyasının profesyonel uygulamacılarıyla birlikte, ülkemiz şartlarında ihtiyacı olan bölgelerde pratiğe dönüştürmelerini amaçlıyor. Çalışmanın diğer önemli bir boyutu da, öğrencilerin ileride tasarım ve uygulama alanında verecekleri hizmetlere ilişkin sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerine olanak sağlanması.

Çalışma için Şubat ayında başlayan ve Erzurum, Gümüşhane, Kütahya çevresinde yerinde yapılan araştırmalar sonucunda seçilen bölge, geleneksel Osmanlı Dönemi yerleşim dokusunun günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş az sayıda örneklerinden biri olan Eskigediz. 1970'de meydana gelen “Gediz Depremi” sonrasında alınan bir karar ile adı ve yeri değiştirilen yerleşimde, 2003 - 2005 yılları arasında Türkiye Bilimler Akademisi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Eskigediz Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen projede yerleşimin revitalizasyonu için gerekli olan mevcut geleneksel dokunun belgelenmesi çalışmaları tamamlanmıştı. Ayrıca 2006 Şubat ayında Restorasyon Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir projeyle, YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri 2 yapının analitik rölövelerine ilişkin saha çalışmalarını da tamamlamıştı.

Bölgede gerçekleştirilecek “Uygulama Atölyesi - 2006” çalışmaları kapsamında Eskigediz Fahrettin Altay İlköğretim Okulu'nun belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, mevcut binasına yapılacak ana sınıfı, teknoloji dersliği, öğretmenler odası, wc'den oluşan ek yapının öğrenciler tarafından tasarlanması, konu uzmanı öğretim üyelerinden oluşan bir gurup tarafından da statik, mekanik, elektrik projelerinin hazırlanması planlanıyor. Projenin ikinci etabında ise, projeleri hazırlan yapının inşası, öğretim üyeleri ve yerel ustaların desteğinde, öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek. 2. dönem çalışmaları 01 Ağustos - 01 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ytuden-mimarlik-fakultesi-ogrencilerine-uygulama-atolyesi_46897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!