Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Zaha Hadid İstanbul’da

Zaha Hadid İstanbul’da

yapi.com.tr

Toplantılar

Zaha Hadid İstanbul’da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 14 Kasım 2007 19:00
BİTİŞ TARİHİ: 14 Kasım 2007
YER: İş Sanat Merkezi - İş Kuleleri, Levent, İstanbul
DÜZENLEYEN: Arkitera Mimarlık Merkezi
DİĞER BİLGİLER: T: (216) 355 07 22 F: (216) 386 94 30
+ Ajandama Ekle

luslararası ARKIMEET konferans serisi, Nurus sponsorluğunda günümüz mimarlığının en önemli birkaç mimarı arasında yer alan Zaha Hadid ile devam ediyor. Obje tasarımlarıyla da adından sıklıkla söz ettiren Hadid, özgün ve güçlü kişisel bakışını yansıttığı projeleriyle, gerçekleştirmese de tasarladığı yapılarla günümüz mimarlık dilini radikal bir biçimde değiştiren mimar olarak tanınıyor.

25 yıllık kariyeri boyunca otomobil tasarımından kent planlamaya, müzeden terminale farklı ölçeklerde birçok projeye imza atan ve dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Zaha Hadid’in kazandığı en son yarışmalardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama Merkezi’nin Kartal için açtığı “Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi” davetli yarışması oldu. Kartal ve Pendik İlçeleri sınırları içinde yer alan toplam 555 hektarlık bir alana yayılan proje ile Kartal alt merkezi ve Pendik sahil bölgesi; ticaret, turizm, konut, kültür, yönetim ve rekreasyon fonksiyonlarının yer alacağı önemli bir merkez haline dönüştürülecek.

ARKIMEET konuğu Zaha Hadid’in önemli projeleri arasında; Vitra Yangın İstasyonu (1999 - Weil am Rhein, Almanya), Kayakla Atlama Platformu (2002 - Innsbruck, Avusturya), 2003 Çağdaş Sanatlar Merkezi (2003 - Cincinnati, ABD), Beat Furrer Operası Sahnesi (2003 Graz), Phaeno Bilim Merkezi (2005 - Wolfsburg, Almanya) ve BMW Merkez Atölye Binası (2005 -Leipzig, Almanya) bulunuyor. Hadid, Harvard, Yale ve Architectural Association (AA-London) gibi ileri gelen üniversitelerde de dersler veriyor.

Yetenekli ve başarılı yaşayan mimarları onurlandırmak amacıyla verilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nü, 2004 yılında kazanan Zaha Hadid, ödül kurulu tarafından “Mimarlık uygulamaları yanında, teorik ve akademik çalışmaları ile modern bir mimar” olarak tanımlanmış ve “her zaman yenilikçi” diye nitelendirmişti.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/zaha-hadid-istanbulda_56870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!