Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Zekai Ormancı Retrospektifi İş Sanat'ta

Zekai Görgülü Retrospektifi İş Sanat'ta

mimarizm.com

Sergiler

Zekai Ormancı Retrospektifi İş Sanat'ta
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Şubat 2008 10:00
BİTİŞ TARİHİ: 29 Mart 2008 19:00
YER: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri Levent
DÜZENLEYEN: İş Sanat Kültür Merkezi
+ Ajandama Ekle

erek sanatıyla, gerek verdiği eğitim ile soyut geleneğimizin önde gelen temsilcilerinden olan Zekai Ormancı’nın 40 yıllık sanat çalışmalarından bir kesit, 19 Şubat - 29 Mart 2008 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde gerçekleşecek sergiyle İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ormancı’nın 40 yıllık sanat yaşamı boyunca ürettiği resimlerden örneklerin bulunduğu sergide 60’a yakın eser yer alıyor.

Her zaman sanat gündemindeki yerini koruyan Zekai Ormancı, soyut çalışmalarıyla çağdaş Türk resmine yön veren ressamlarımızdan biri. 1968’den bugüne varan süreçte tutarlı bir çizgi izleyen Ormancı'nın devinimli, renkli soyut kompozisyonları sanat yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasına dönüştü. Bu oluşumun farklı safhalarının sunulacağı sergide sanatçının, olan ve oluşturulan üzerinden kurduğu karşıtlıklar eşliğinde yapılandırdığı güçlü biçim ve içerik dengelerinin zaman içinde hangi plastik sorgulamalarla ele alındığını görebilmek mümkün olacak. Farklı zaman dilimlerindeki eserlerinin yanyana sergilenmesi, gerek formlarda ve renklerde, gerekse kompozisyonlardaki dönüşümün nasıl çeşitlendiğini kavrayabilmek açısından izleyiciye yeni ilişkilenme olanakları sunması amaçlanıyor.

Ormancı, anlam ve tasarımın sınırlarını zorlayan kompozisyonlarında ışığı ve rengi eserlerinin dışavurumcu ifadesinde önemli bir etken olarak kullandı. Renk ve biçim sentezlerinde oluşturduğu yeni kimlikleri, tuvalin çağdaş espaslı yanılsama alanında netleştirilmiş anlatımlardan ziyade ucu açık bırakılmış çağrışımlar olarak kurgulanıyor. Bu da izleyicinin esere yaklaşımında algısının ve sezgisinin yol açabileceği yeni ufuklarda özgür kalabilmesini sağlıyor. Ormancı, sezgisel yaklaşımlarla elde ettiği kurguları mükemmelleştirdiği teknikle tuvale aktarırken, resmin hem yüzeyini, hem de bir bütün olarak üretimini nesnelleştiyor. Soyut espas izleyicinin zihinsel hiyerarşisi eşliğinde resmin ve yaşamın an gerçeğini öncelikle formlar arası ilişkilerde, sonrasında resmin bütününde ve sonuç olarak da izleyicinin yaklaşımlarında çeşitlendiriyor.

1949 yılında Aydın’da doğan Zekai Ormancı’nın İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nü 1973 yılında Prof. Zeki Faik İzer ve Prof. Özdemir Altan Atölyeleri'nde eğitim görerek bitirdi. Şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin bünyesinde 1977 yılında öğretim görevlisi olarak göreve başlayan sanatçı, aynı yıl Yüksek Resim Bölümü'nde Halıresim Uygulama Atölyesini kurdu. Sanatçı halen burada 5 No'lu Resim Atölyesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor.

Sanat yaşamı boyunca onlarca ulusal ve uluslararası karma sergide yer alan Zekai Ormancı, 31 kişisel sergi açtı. Hem resmi hem özel kurum ve kuruluşların açtığı yarışmalı sergilerden birçok ödülü bulunan Ormancı’nın eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok müze ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/zekai-ormanci-retrospektifi-is-sanatta_58863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!