Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

10. Uluslararası İstanbul Bienali Küratörünü Seçti

10. Uluslararası İstanbul Bianeli Küratörünü Seçti

yapi.com.tr
10. Uluslararası İstanbul Bienali Küratörünü Seçti

b>İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2007 sonbaharında düzenlenecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü, daha önce Gwangju ve Venedik Bienalleri'nde küratör olarak görev alan Çinli küratör Hou Hanru üstlenecek. İstanbul Bienali Danışma Kurulu tarafından 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğüne davet edilen Hou Hanru, 1990 yılından beri Paris'te yaşıyor.

Hou Hanru, son olarak 2005 yılında Guangzhou Trienali'nde yer alan "Beyond: An Extraordinary Space of Experimentation for Modernization", 3. Tirana Bienali kapsamında "Go Inside" ve De Appel Foundation tarafından düzenlenen "Out of Sight" adlı sergilerin küratörlüğünü üstlendi.

1963 yılında Çin'de doğan Hou Hanru; eğitimini Beijing Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde tamamladı. Bağımsız bir küratör ve eleştirmen olan Hou Hanru Appel Vakfı'nın Danışma Komitesi Üyesi, Walker Art Center'ın Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi ve Uluslararası Bağımsız Küratörler Birliği (ICI) Sergi Kurulu Üyesi. Hou Hanru ayrıca Kumamoto Güncel Sanat Müzesi'nde ve Hollanda'daki Rijksakademie'de danışman, Belçika'daki Hoger Güzel Sanatlar Enstitüsü (HISK)'de konuk öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Flash Art International'ın Fransa muhabirliğini de sürdüren Hou Hanru ayrıca Art Monthly, Third Text, Art and Asia Pacific, Time Asia, Texte Zur Kunst, Kanal Europe, Neue Bildendekunst, Artists, Gallery, Domus, Jiangsu Art Monthly, Trans, Art in India, Tema Celeste, Frieze ve Urban China gibi belli başlı güncel sanat yayınları için düzenli olarak makale yazıyor.

Hou Hanru'nun "On The Mid-Ground" (2002) ve "Of Non-Being, Frank Tam's Art and Thoughts" (1999) adlı iki de kitabı da bulunuyor.

Hou Hanru'nun 1994 yılından bu yana küratör olarak çalıştığı önemli sergiler arasında; "Nuit Blanche" (Paris, 2004), "Beijing Morphing" (EW
S, Fransa, 2004), "Z.O.U - Zone Of Urgency " (50. Venedik Bienali, 2003), "P_A_U_S_E" (4. Gwangju Bienali, 2002), "The French Pavilion" (Venedik Bienali, 1999),"Small Is OK" (Fri-Art, İsviçre, 2002), "Asian Party, Global Game" (ARCO, Madrid, 2001), "Paris Pour Escale" (Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, 2001), "My Home is yours, Your home is mine" (Samsung Museum, Seul, 2001), Şangay Bienali 2000, "Leaving The Island" (Busan, Kore, 2000), "Cities on The Move" (Secession, Viyana ve Avrupa, ABD ve Asta'da 6 farklı sergi alanında, 1997 - 2000), "Hong Kong, etc." (Johannesburg Bienali, 1997) ve "Parisien(ne)s" (Camden Arts Centre, Londra, 1997) sayılabilir.

2. Guangzhou Trienali, Mori Art Museum, 50. Venedik Bienali, Gwangju Bienali, 2000 Şangay Bienali, 3. Asya Pasifik Trienali, MOMA, Kröller-Müller Muzesi ve Queensland Sanat Galerisi gibi pek çok önemli sergi ve müzenin kataloglarında ise Hou Hanru'nun yazıları yer alıyor.

15 Eylül - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında düzenlenecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratör Hou Hanru tarafından belirlenecek olan kavramsal çerçevesi, bu yıl Eylül ayında yapılacak bir basın toplantısıyla duyurulacak.

16 Eylül - 30 Ekim 2005 tarihleri arasında gerçekleşen ve küratörlüğünü Charles Esche ve Vasıf Kortun'un üstlendiği 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nde 28 ülkeden 53 sanatçı ve sanatçı grubu yer almış; Bienal mekanları Türkiye'den ve yurtdışından toplam 51.000 ziyaretçi tarafından gezilmişti.

Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/bienal

http://www.yapi.com.tr/haberler/10-uluslararasi-istanbul-bienali-kuratorunu-secti_40719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!