Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

12 Metrekarelik Dükkân 650 Bin Dolara Satıldı

Krizde Kapalıçarşı'da ciro düşerken mülk fiyatlarında yüzde 50'ye varan artışlar olduğu bildirildi. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, dünya genelindeki krizin Kapalıçarşı'yı da etkilediğini anlattı.

Zaman Gazetesi
12 Metrekarelik Dükkân 650 Bin Dolara Satıldı

Krizde Kapalıçarşı'da ciro düşerken mülk fiyatlarında yüzde 50'ye varan artışlar olduğu bildirildi. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, dünya genelindeki krizin Kapalıçarşı'yı da etkilediğini anlattı. Gelen turist sayısındaki artışa rağmen alışverişteki alımın azaldığına dikkati çeken Fırat, "Ancak dışarıda mülk sahiplerinin gayrimenkullerinin değerinin düşmesine rağmen son 1 senede buradaki gayrimenkullerin fiyatları yaklaşık yüzde 50 arttı.'' dedi. Hasan Fırat, "12-13 metrekare bir dükkân şubatta resmî ihale ile 650 bin dolara satıldı. Şu anda değeri 800 bin dolar civarındadır. Metrekaresi yaklaşık 100 bin liraya geliyor." şeklinde konuştu.

Gayrimenkul fiyatlarının artmasının kiraları da artırdığına işaret eden Fırat, bunun sıkıntı oluşturduğunu ve kiracıları zor durumda bıraktığını vurguladı. Fırat, Kapalıçarşı'da gayrimenkul fiyatlarındaki artışın sebeplerini şöyle açıkladı:

"Tarihî Yarımada için çevre düzenlemesi ile ilgili çıkan yasa çerçevesinde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında kimyasal maddelerle uğraşan atölyeler boşaltıldı. Gedikpaşa ve eski Eminönü Belediyesi'nin olduğu caddede butik oteller açıldı. Çarşının da etrafı açılınca gelen talepten dolayı Kapalıçarşı'daki gayrimenkullerin değeri arttı. Uzun vadeli yatırımcılar buraya sıcak bakmaya başladı.''

Kapalıçarşı'ya yabancıların da çok yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Fırat, büyük firmaların burada han ve mülk satın alarak işletmek istediklerini belirtti. Günde 500 bin kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı'da 3 bin 600 işyeri yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/12-metrekarelik-dukkan-650-bin-dolara-satildi_70644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!