Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

12 Milyar Dolarlık Santral İhaleleri Başladı

Devlet Su İşleri (DSİ) portföyünde bulunan "5 Atatürk Barajı büyüklüğündeki" irili ufaklı 808 adet hidroelektrik santralın (HES) özel sektör marifetiyle yapılmasını öngören, yaklaşık 12 milyar dolarlık ihalelere başlandı.

Hürriyet GazetesiDevlet Su İşleri (DSİ) portföyünde bulunan "5 Atatürk Barajı büyüklüğündeki" irili ufaklı 808 adet hidroelektrik santralın (HES) özel sektör marifetiyle yapılmasını öngören, yaklaşık 12 milyar dolarlık ihalelere başlandı. DSİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, daha önce EPDK’ya gönderilen 52 projeden ikisinin ihalesi yapıldıktan sonra Danıştay’ın bu yolu kapatmasının ardından, yapılan yasal düzenlemeyle bu ihaleleri yapmak üzere DSİ görevlendirildi. Böylece yıllardır DSİ portföyünde olmasına rağmen yetersiz kaynak nedeniyle gerçekleştirilemeyen toplam 12 bin 245 megavat kurulu güçteki santralların, özel sektör tarafından yapılıp 49 yıl işletilmesinin önü açılmış oldu.

DSİ son bir hafta içinde 5 ihale gerçekleştirirken, bunlardan ilki bitme aşamasında olan yılda 317 milyon kilovatsaat elektrik üretecek Tunceli’deki Uzuncaburç HES’e en uygun teklif, kilovatsaatte 5.20 kuruş ödeyecek Limak İnşaat A.Ş.’den geldi. İkinci ihalede, yılda 92 milyon kilovatsaat elektrik üretecek Adana’daki Eğlence HES için en iyi teklif ise 0.23 kuruş ile Egenda Ege Elektrik Dağıtım A.Ş. verdi. Adana’daki Kavşakbendi HES ise yılda 652 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Bu ihalede en uygun teklif de 4.31 kuruşla Ser Enerji A.Ş.’den geldi. Giresun İkisu HES için Cenay elektrik Üretim şirketi 0.04 kuruş, Rize Paşalar HES için Ayen Enerji A.Ş de 2.41 kuruş teklif verdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/12-milyar-dolarlik-santral-ihaleleri-basladi_48423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!