Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"16 Bin 928 Hayvan ve Bitki Yok Olacak"

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, "Değişim Geçiren Dünyada Yabani Türler" başlıklı raporunda, kırmızı listesine aldığı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 44 bin 838 türü irdeledi. 2010 hedefine kesin olarak ulaşılamayacağını gösteren raporda, dünya genelinde, en az 16 bin 928 hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı olduğu

ntvmsnbc
1 "16 Bin 928 Hayvan ve Bitki Yok Olacak"

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, "Değişim Geçiren Dünyada Yabani Türler" başlıklı raporunda, kırmızı listesine aldığı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 44 bin 838 türü irdeledi. 2010 hedefine kesin olarak ulaşılamayacağını gösteren raporda, dünya genelinde, en az 16 bin 928 hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı olduğu belirtildi.

Birlik, raporunda, memelilerin neredeyse dörtte birinin, amfibiyenlerin üçte birinin, 8 kuş türünden birinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Raporda, yine de, birliğin programlarının meyvesini verdiğine, 15 yıldır 16 kuş türünün neslinin tükenmesinin engellediğine de işaret edildi.İklim değişikliğiyle durumun daha da kötüleşebileceğinin vurguladığı raporda, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmayan kuş türlerinin yüzde 30'unun, mercanların yüzde 51'inin ve amfibiyenlerin yüzde 41'inin ısınmaya direnemeyeceğine dikkat çekildi.

Birlik yetkilisi Jean-Christophe Vie, "Doğa 'dur' diye haykırıyor" ifadesini kullanarak, raporun sonuçlarının "ciddi" olduğunu, ancak bu eğilimi tersine çevirebilmek için çaba göstermeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

1500 yılından bu yana en az 76 memeli türünün nesli tükendi.Aşırı avlanma, sahillerin betonlaştırılması ve kirlilik nedeniyle okyanuslardaki deniz canlılarının büyük bölümü tehlike altında. 1045 köpekbalığı ve kedibalığı türünün en az yüzde 17'si, 7 deniz kaplumbağası türünden 6'sı, 845 mercan türünden yüzde 27'si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği 4 yılda bir rapor yayımlıyor. Bu seneki rapor, Nature dergisinde yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/16-bin-928-hayvan-ve-bitki-yok-olacak_70446.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yorum yapacak bir zaman kaldığına inanmıyorum,ölümüne kazanma hırsı ve hep ben duygusu bütün dünyanın el birliği ile bitirdiği temiz insan türü bence ilk sorun bu YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!