Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

23 Yıldır Güneş Enerjisi Paneli Üretiyor

23 Yıldır Güneş Enerjisi Paneli Üretiyor

Referans Gazetesi
4


lmanya'dan Kuzey Afrika'ya kadar güneş enerjisi sistemi satan Solar Anonim Şirketi'nin 2005 yılı ihracatı 1.5 milyon dolar. Önümüzdeki yıl için 2.5 milyon dolarlık ihracat hedefleyen firma, üretim kapasitesini yıllık 200 bin metrekareye çıkardı.

Türkiye'de ve dünyada enerji tartışmaları devam ededursun, güneş varolduğu sürece enerji üretebilen kaynaklar olarak da adlandırılan yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ve kullanımı gün geçtikçe artıyor. Dünyada Çin'den sonra en fazla güneş enerjisiyle çalışan su ısıtıcılarına sahip ülkesi olan Türkiye'de iç pazara yönelik üretim kadar, ihracat da ön plana çıkıyor.

Solar Isı A.Ş. Genel Müdürü Rıza Durdu, yaklaşık 20 yıl önce Kayseri'deki bir firmanın bayisi olarak montaj yaparak yola çıktıklarını şimdi ise Türkiye'nin güneş enerjisi sistemleri üreten ve ihraç eden belli başlı firmalarından biri haline geldiklerini söylüyor. İstek markası adı altında son iki yıldır alüminyum radyatör ve havlu radyatörleri de imal ettiklerini belirten Durdu, "Yıllık üretim kapasitemiz 200 bin metrekare ve üretimin yüzde 40'ı ihracata gidiyor" bilgisini veriyor. İhracat yaptıkları bölgeleri Avrupa, Avustralya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olarak sıralayan Durdu, 2005 yılı ihracat rakamlarının 1.5 milyon, 2006 hedeflerinin ise 2.5 milyon dolar olduğunu belirtiyor.

Yurt içinde rekabette zorlanıyor
Durdu yurt içi satışlarda hurda alüminyum kullanarak üretim yapan firmalarla rekabette zorlandıklarını da anlatıyor. Durdu, "Biz kalitemizi düşürmek istemiyoruz. Alüminyumla ilgili pazar payımız azaldı ancak bakırda artıyor" diyor. Türkiye'de art arda yaşanan krizlerden sonra rotayı dış pazara yönelttiklerini belirten Durdu, "Avrupa'da sektör fuarlarına katılıyoruz. Hedef ülkelerle ilgili bilgi topluyoruz. İlgili ülkelerin sertifika ve standartlarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz ve AB standartlarına uygun üretim yapıyoruz" diye konuşuyor, Türkiye'de güneş enerjisi sistemleri üretip ihraç eden birkaç firmadan biri olduklarının da altını çiziyor.

Mersin'deki 3 bin metrekarelik fabrikada 50 çalışanıyla üretime devam eden Solar Isı A.Ş. Genel Müdürü Rıza Durdu, Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem vererek; ihracat odaklı büyüme stratejisi belirlediklerini, ileriki yıllarda güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik sistemler konusunda da çalışmalar yapacaklarını ifade ediyor.

Ultrasonik kaynağı Türkiye'ye getirdi
Güneş toplaçları olarak da adlandırılan ve suyu güneş enerjisinden faydalanarak ısıtan bu paneller ilk başta alüminyum ağırlıklıydı. Şimdi ise hem daha verimli çalışan, hem de Avrupa ülkelerinin tercihi olan bakır, ağırlıklı olarak kullanılmaya başlandı. Solar Isı, bakır panellerin imalatında kullanılan ultrasonik kaynak makinasını Türkiye'ye ilk getiren firma. Türkiye'de ilk seçici yüzey (sellektif) ithalatını yapan firma da yine Solar. Seçici yüzey kimyasal bir kaplama ve güneş radyasyonunu emme derecesini artırıyor, yansımayı ise azaltıyor.

Diğer bir yöntem ise panel yüzeyine siyah-mat boya atılması. Rıza Durdu seçici yüzeyi daha çok güneşi az olan Almanya, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerine, Türkiye'de ise daha az kollektörle daha çok verim alarak, alandan da yararlanmak isteyen büyük oteller gibi tesislere kurduklarını belirtiyor. Sellektif yüzey, boyalı yüzeye oranla özellikle kış ve bahar aylarında daha etkili oluyor ve sanılanın aksine güneş enerjisinin kuzey bölgelerinde de kullanılmasına olanak sağlıyor. Seçici yüzeyin metrekare fiyatı 60-75 dolar, boyalı yüzeylerin ise bunun hemen hemen iki katı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/23-yildir-gunes-enerjisi-paneli-uretiyor_40279.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • Lutfen bana buyuk bir arazinin sulama isini ve 150 m2 bir evin tum ihtiyaclarini karsilayacak enerjinin fiyati ve bilgisini yazarsaniz sevinirim. nezo-hopman@hotmail.com YANITLA
  • bana fiyat listesi ve teknik döküman yollayabilr misiniz bu fiyatlara ne dahildir? tahsin@seymesbilisim.com YANITLA
  • Ürün fiyat listelerinizi neden yayınlamıyorsunuz? Bizler nasıl tercih yapacağız? mesad61@hotmail.com YANITLA
  • gunes sistemleri ile ilgili bilgi ve fiyatlari ve pazarlama uzerine ilgileniyorum saygilar. murabatir@hotmail.it YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!