Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

25 Şirkete Mektup Gönderdik, Elazığ Çimento’yu Satıyoruz

25 Şirkete Mektup Gönderdik, Elazığ Çimento’yu Satıyoruz

Hürriyet Gazetesi
25 Şirkete Mektup Gönderdik, Elazığ Çimento’yu Satıyoruz

b>Oyak Çimento, grup şirketlerinden Elazığ Çimento’ya alıcı arıyor. Elazığ Çimento’yu satışa çıkaran Oyak, bu amaçla 25 yerli ve yabancı alıcıya mektup yoluyla satışı ilan etti. İstenilen fiyatın verilmesi durumunda yüzde 70 hissesi Oyak’a, yüzde 30 hissesi Gama İnşaat’a ait olan şirket satılacak.

Oyak Çimento ve Otomotiv Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Elazığ Çimento’yu satıp satmayacaklarına fiyata göre karar vereceklerini belirterek, sektörde konjonktürün almak değil, satmak yönünde olduğunu söyledi.

Fiyatı beğenmezsek satmayız:
Elazığ Çimento’nun en küçük kapasiteli çimento şirketleri olduğunu dile getiren Çağlar, "Biz portföy yöneticisiyiz. Elimizdeki fabrikalara uygun alıcı çıkarsa satarız. Elazığ Çimento’nun satılması durumunda elde edilecek geliri portföyümüzde değerlendireceğiz" dedi. Çağlar, kesin fiyatların alınmasından sonra Haziran ayı içinde Elazığ Çimento’nun satışına karar verileceğini aktararak, beğenmedikleri fiyat olduğu takdirde satıştan vazgeçeceklerini kaydetti.

Kapasite aktarımı:
Çağlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) satışa çıkardığı çimento fabrikalarıyla sektörde fiyat piyasası oluştuğunu, bu piyasa ölçülerinde Elazığ Çimento’ya fiyat verilmesini beklediklerini ifade etti. Celal Çağlar, kapasite yatırımını da yapacaklarını söyleyerek, "Mardin Çimento, Bolu, Ünye fabrikalarının da kapasitesi artırılacak. Elazığ Çimento’nun satılması durumunda grubun çimento kapasitesinde düşüş olmayacak. Türkiye’de Oyak Çimento olarak sektörün yüzde 20’sini temsil etmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Çağlar, çimento sektörünün son iki yılda karlı olmasının fabrikaların yüksek fiyattan satışında etkili olduğuna değinerek, TMSF’nin elindeki fabrikların yüksek fiyatlara satıldığını, Gaziantep Çimento’nun ise, doğru fiyattan satıldığını savundu.

15 milyon YTL kár ettik
Elazığ Çimento Genel Müdürü Sedat Orhan, şirketlerinin 2005’de 15 milyon YTL’lik kár açıkladığını belirterek, şunları söyledi: "Elazığ Çimento’nun kapasitesi 250 bin ton civarında. Bu yıl içinde 14 milyon dolarlık kapasite artırımı yaptırımı yapacağız. Önce şirketin halka arzı düşünülüyordu daha sonra satış kararı alındı. Fabrika maliyetlerini düşürmüş olarak rakipleriyle çok rahat rekabet edebilecek durumda. Kar eden, iyiye giden bir şirketiz. Malatya, Tunceli, Elazığ bölgesinde ağırlıklı olarak biz varız."

Matematik Yarışması’nı Adana Fen Lisesi kazandı
OYAK Çimento’nun bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Matematik Yarışması’nda birinciliği Adana Fen Lisesi kazandı. 12 ilde düzenlenen yarışmada il birinciliği sınavına katılan bin 204 öğrenci arasından Adana Fen Lisesi öğrencileri matematik şampiyonu oldu. Yarışmaya katılan bütün öürencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı. Şampiyon okula bin 500 YTL değerinde nakdi yardım yapıldı. Öğrenci ve öğretmenlere birer kese altın verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/25-sirkete-mektup-gonderdik-elazig-cimentoyu-satiyoruz_45136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!