Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

27 Fabrika Bir Günde Yeşillik Oldu Gezer Terlik Tam Ortadan Bölündü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanayinin şehir dışına taşınması gerektiğini belirtmiş ve Hadımköy'ü işaret etmişti. Belediyenin 1/100.000'lik nazım imar planında yer alan bu değişikliğe itirazlar hemen gelmişti. Çizilen planlar şimdiden bir çok sanayiciyi etkilemeye başladı.

Sabah Gazetesi
27 Fabrika Bir Günde Yeşillik Oldu Gezer Terlik Tam Ortadan Bölündü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanayinin şehir dışına taşınması gerektiğini belirtmiş ve Hadımköy'ü işaret etmişti. Belediyenin 1/100.000'lik nazım imar planında yer alan bu değişikliğe itirazlar hemen gelmişti. Çizilen planlar şimdiden bir çok sanayiciyi etkilemeye başladı. Son olarak İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında söz alan Yılmaz Redüktör'ün sahibi Ender Yılmaz, 1999'da yaşanan büyük Marmara depreminden sonra 17 Ağustos 2009'da İstanbul'un ikinci büyük depremini yaşadığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin yeni imar planını depreme benzeten Yılmaz, "Biz İstanbul'da ikinci depremi yaşadık" dedi. Bilindiği gibi imar planının son itiraz tarihi 17 Ağustos'tu.

16 firma mahkemede

Ender Yılmaz, Kıraç bölgesinde faaliyet gösteren bir firmanın sahibi. Yılmaz, bölgelerinde bir çok firmanın Büyükşehir Belediyesi'ne itiraz edip mahkemeye verdiğini belirtti. "Biz 16 firma itiraz ettik ve mahkemeye verdik. Bir çok firmanın haberi bile yoktu. Biz uyardık. O kadar garip bir uygulama ki bölgemizde bulunan Gezer terliklerini tam ortadan ikiye böldüler" dedi. Ender Yılmaz "1/100.000'lik planda yerleriniz bir günde yeşil alan oldu . Biz yatırım yapınca sanayi sicil belgeleri alındı. Ama bir gecede fabrikanız yeşil alan olabiliyor. Burada 8 bin işçi yaşıyor. İki milyar dolarlık bir katma değer yaratılıyor. 500 dönüm bir arazi" dedi.

Demokles'in kılıcı

1/25.000'lik planların taslağının kendilerine geldiğini dile getiren Ender Yılmaz "Ama üstümüzde 1/100.000'lik bir Demokles'in kılıcı var. İleride biz 1/25.000'i kabul etmiyoruz diyebilirler" dedi. Yeşil alan olarak belirtilen bölgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bir firması bulunuyor. Belediyenin İSTAÇ firması bu bölgede faaliyetlerini sürdürüyor. İSTAÇ Kıraç Ayrıştırma Tesisi ve Eğitim Merkezi olarak Büyükşehir Belediyesi için katı atıkları dönüştürüyor.

'Belediye nasıl çözecek onu merak ediyorum'

İSO Başkanı Tanıl Küçük 1/100.000'lik plan ile ilgili "Biraz sıkıntılı bir mesele. Bizi bırakın belediye nasıl çıkacak işin içinden merak ediyorum" dedi. Küçük, 17 Ağustos günü itiraz etme süresi dolan 1/100.000'lik plana, üyelerinin büyük kısmının itiraz ettiğini de sözlerine ekledi.

Kıraç'ta yeşillenen 27 sanayi kuruluşu

Yılmaz Redüktör
Gezer
Horoz
Mizan Ambalaj
Dizayn Grup
Öztiryakiler
Ege Seramik
Korozo
İSTAÇ AŞ
Samet Kalıp
Erdoğanlar
Erdağ
Ozon Grup (Defacto)
Ansan
Pressan
Gezer Terlik
Bakırköy Yün İplik
Okinoks
Toros Nakliyat
Başbuğ Tekstil
İnter Tekstil
Ankara Tekstil
Vahdet Tekstil
Besaş Danışmanlık
PDM
Altı adet boş arazi

http://www.yapi.com.tr/haberler/27-fabrika-bir-gunde-yesillik-oldu-gezer-terlik-tam-ortadan-bolundu_73576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!