Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Ayda Konut Üretip 11 Ülkeye Satıyorlar

3 Ayda Konut Üretip 11 Ülkeye Satıyorlar

Referans Gazetesi/Selma ŞENOL
5 3 Ayda Konut Üretip 11 Ülkeye Satıyorlar

ürk inşaatçıların yurtdışındaki faaliyetleri sadece köprü, yol, baraj gibi devlete ait inşaat hizmetleri ya da büyük alışveriş ve eğlence merkezleri üretmekle sınırlı değil. Onlar, Türkiye'de ürettikleri hazır ev olarak bilinen fabrikasyon evleri de dış pazarlara satarak, dünya inşaat pazarında kendilerine yer ediniyor. En geç 3 ayda teslim edilebilen ve müşterinin özel isteklerine göre üretilebilen fabrikasyon evler, Almanya, Yunanistan gibi Avrupa Birliği ülkeleri dahil 11 ülkede alıcı buluyor.

Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran, Irak, Yunanistan, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC), Almanya, Azerbaycan ve Suriye'ye hazır ev ihraç eden inşaatçılar, Rusya, Endonezya, Arnavutluk ve Sudan ile de görüşmelerini sürdürüyor.

Fabrikasyon ev üreticileri Endonezya gibi Uzakdoğu ülkelerinden bile fiyat sormak için arayanlar olduğunu, ancak, genellikle sonuca bağlanan işlerin Türkiye'ye yakın ülkeler olduğunu dile getiriyor. Nakliye masraflarının genelde alıcı tarafından karşılanması nedeniyle daha kısa mesafeli pazarlarda Türk ürünlerinin şanslı olduğu düşünülüyor.

İskelet, döşeme ve çatılar üretiliyor
Fabrikasyon evler, iskelet duvarlar, döşeme ve çatı panelleri fabrikada bilgisayar ortamında seri olarak üretildiği için hazır ev olarak da tabir ediliyor. İskelet, döşeme ve çatı panelleri şantiyede monte ediliyor. Bina dış cephe kaplaması ve bina içi ince işlemleri şantiyede yapılıyor. Böylece şantiyedeki imalat en aza indirilebiliyor. Ayrıca, inşaat sezonlarına bağlı kalmaksızın konut üretilebilmesi avantajına sahip. Hatta doğal afetlerde acil olarak ortaya çıkan konut ihtiyacı bu yöntemlerle karşılanabiliyor.

Türkiye'de fabrikasyon ev üretiminin 10 yıllık bir geçmişi var. Ancak bu evler 1999 yılındaki Marmara Depremi sonrasında, müşterilerin çok katlı yapılardan uzaklaşarak başka arayışlara yönelmesi en fazla iki katlı olarak üretilen fabrikasyon evlere olan ilgiyi artırdı. Söz konusu evler henüz Türkiye'deki bina stokunda yüzde 5'lik bile yer tutmuyor ama ABD, Kanada gibi ülkelerde evlerin yüzde 80'i, Almanya'da ise yüzde 30'u bu yöntemle inşa ediliyor.

İç pazarda, yaklaşık 15 firma faaliyet gösteriyor. Kendi fabrikasını kurarak üretim gerçekleştirenlerin ağırlıkta olduğu pazarda bazı firmalar başka bir şirketin tesislerinde siparişleri karşılama yoluna gidiyor. Bu yöntemle çalışanlar hangi malzemenin nerden alınacağı, hangi ekiplerin montaj yapacağı gibi temel unsurları belirleyerek, üretimin kısa sürede gerçekleşmesini sağlıyor.

Teslimat 60 ila 90 gün arasında
Ahşap, çelik yada ytong malzemesiyle üretilen fabrikasyon evlerin en büyük avantajı, üretim sürecinin klasik inşaatlara göre çok daha kısa olması. Siparişi verdikten sonra 60 ila 90 gün arasında ev teslim edilebiliyor. Klasik inşaatlarda ise bu süre 18 ayla 24 ay arasında değişiyor. Bu sistemde iç mekanda herhangi bir projeye bağlı olmadan istediğiniz evi oluşturabiliyorsunuz. Fiyatlar firmasına, istediğiniz evin özelliklerine ve kullanılacak malzemeye göre değişiyor. Örneğin çelik yapılarda dıştan bitmiş yapıların metrekare fiyatı 300 dolar seviyelerinde. Anahtar teslimi fiyat ise 400-500 dolara çıkabiliyor.

Ytong konut sisteminin Türkiye'deki temsilcisi ise Türk Ytong firması. 2 ayda teslim edilen ytong konutlarda metrekare fiyatları 250-300 dolar aralığında seyrediyor. Ahşap evlerin metrekare maliyeti de 100 dolardan başlayıp 450 euroya kadar çıkabiliyor. Konkur, Kantaşı, A4 İleri, Zümrüt Villa ve Uzhan İnşaat ahşap evler üretirken Trimetal, Akşan, Eston Yapı ve Özge Yapı ise fabrikasyon çelik evlerde faaliyet gösteriyor.

İlk yatırımı Konkur yaptı
Konkur Şirketi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Uğurlu, bu alanda Türkiye'deki ilk yatırımı kendilerinin yaptıklarını söyledi. Ankara’da ahşap ev fabrikasını 12 milyon dolar yatırımla kuran şirket, 8 yıldır üretim yapıyor. Uğurlu Türkiye'de kendileri gibi fabrika kurarak üretim yapan ancak 4-5 firma olduğunu belirtiyor.

İran'a ihracat için örnek evi gönderdiklerini belirten Uğurlu, yakın zamanda Irak, Yunanistan ve Almanya'ya ihracatın da gündemde olduğunu açıkladı. Uğurlu, "Yıllık 200 ev kapasitemiz var. Buna karşılık 400 ev bağlantısını şimdiden sağlamış durumdayız" dedi. Uğurlu ihracat yaparken nakliyeyi karşı tarafın yapması gibi bazı koşullar öne sürdüklerini anlattı. Necmi Uğurlu, metrekare bazında bu tarz evlerin yüzde 20 daha pahalı olduğunu söylüyor ama betonarme binalara göre iki kat daha uzun ömürlü olan ahşap evlerin, yıl hesabıyla daha ucuza geldiğini de ifade ediyor.

Türkiye'nin ihracat şansı yüksek
Eston Yapı Müdürü Kaan Yücel, bu tarz evlere arsası olan herkesin ilgi gösterdiğini söyledi. Eston'da satış fiyatları metrekarede 600-700 YTL arasında değişiyor. Yücel, Türkiye'nin bölgesinde inşaat üretimi ve malzemelerinde çok ileri durumda olduğunu, bu nedenle fabrikasyon evde Irak, İran, Rusya gibi çevre ülkelerde söz sahibi olunabileceğine inanıyor. Irak'ta üç hazır ev projesi gerçekleştiren şirket yetkililerine göre, Kıbrıs, Yunanistan, Arnavutluk, Rusya gibi yüksek yapılaşmaya izin verilmeyen ülkeler ihracat şansının fazla olduğu yerler.

Ankara'da Aktürk İnşaat'ın tesislerinde ürettiği ahşap evleri yurtdışında Almanya, Yunanistan ve Azerbaycan'a satmayı başaran A4 İleri Ahşap firmasının Pazarlama Müdürü Şeref Topkaya, inşa ettikleri villa sayısının bu yıl 100'ü bulacağını söyledi. Ankara'da Dışişleri Bakanlığı mensupları için bir site yapmakta olan şirketin fiyatları metrekarede 300 dolar ile 300 euro arasında değişiyor. Zümrüt Villa Genel Müdürü Güngör Uslu da, metrekare fiyatlarının 400-500 euro arasında değiştiğini söyleyerek, bu hesapla 55 metrekarelik bir konutun en fazla 30 bin euroya mal edilebileceğini ve 60 günde teslim edilebileceğini açıkladı.

Endonezya'dan bile fiyat soruluyor
Akşan Yapı yetkilisi Ahmet Görür, yurtdışındaki 17 bayi kanalıyla ürünlerinin 6 ayrı ülkede pazarlandığını belirtirken, Türkiye'de de 300 bin metrekare kapalı alan inşa ettiklerini anlattı. Görür, Irak, Romanya ve Yunanistan'da da inşaatları bulunduğunu söyledi. Kaplama ve panellerin yurtdışına gönderildiğini, ince malzemelerin ise yerel pazardan alındığını anlatan Görür, "Bütün malzemeleri Türkiye'den avantajlı bir fiyattan göndersen bile, sevkıyat giderlerinden dolayı fizibl olmuyor" dedi. Sudan'la ilgili proje hazırlığı süren şirketin metrekare satış fiyatı sadece dışı biten binalarda 350 dolar, anahtar teslim binalarda ise 450 dolar seviyesinde bulunuyor. Lübnan'a bir tatil köyü yapan Finloghomes şirketinden Gani Boyacı, metrekaresini 500-570 YTL arasında sattıkları ahşap evler için İsveç'te ve Uzakdoğu'dan fiyat sorduklarını belirterek, Endonezya ile anlaşmanın gündemlerinde olduğunu belirtiyor.

www.yapi.com.tr: Haberin tamamını okumak için lütfen kaynağa tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-ayda-konut-uretip-11-ulkeye-satiyorlar_42429.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • slm, önce başarılarınızın devamını dilerim. bizlerde sizlerle birlikte çok emek verdigimiz için bizleride yanınıza almanızı sizler açısından bir borç biliriz imajyapı ahsap YANITLA
  • Babamın ismini burda görmek gerçekten gurur verici YANITLA
  • Merhaba ben Almanya'da yasıyorum ve sizin evlerden yaptırmak istiyorum. Nasıl bir baglantı kurabılırım? daha fazla bilgi istiyorum.Selamlar Mustafa Taner. taner.m@web.de YANITLA
  • önce bu çalışmayı tebrık etmelıyım. bu projeden faydalanmayı planlıyorum ve de sızden yardım alacağımı umuyorum. tekrar tebrık ederim. iyi çalışmalar olsun. YANITLA
  • Merhabalar,tek katlı veya dublex villa tarzı konutlarınızın yapım aşamasında veya bitmiş halinde katoloğunuz varsa yollayabilirseniz sevinirim. mro_gardiyan@hotmail.com YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!