Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü için İki Güzergah

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan üçüncü köprünün ihalesine 2010 yılında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile çıkmak istediklerini bildirdi. Yıldırım, güzergah konusunda ise iki seçeneklerinin olduğunu kaydetti.

CNN Türk
3. Köprü için İki Güzergah

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan üçüncü köprünün ihalesine 2010 yılında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile çıkmak istediklerini bildirdi. Yıldırım, güzergah konusunda ise iki seçeneklerinin olduğunu kaydetti.
    
Yıldırım, TRT 2'de yayınlanan "İşin Doğrusu" programında soruları yanıtladı. İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün nereye yapılacağının sorulması üzerine Yıldırım, "hayırlı bir işi isteyenlerin de taş koyanların da çok olduğunu, Türkiye için prestijden öte büyük ihtiyaç gösteren projelerde geçmişte olduğu gibi bugün de tartışmalar yaşandığını" ifade etti.

Bu durumun kaçınılmaz olduğunu ve arka planında çeşitli nedenler bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "10 yıl içinde bir Japon firmasına projenin güzergah çalışması yaptırılmış, 5 güzergah. Bütün artısı ile eksisi ile çevreye olan etkisi, kamulaştırma bedeli, toplu ve transit taşımaya etkisi, maliyeti, bütün bu unsurları içine alan güzergah çalışmaları yapılmış. Biz de bunları güncelleştirdik, gözden geçirdik, sonra birbirine kıyaslayarak bunu iki güzergaha düşürdük. Bu iki güzergahtan birine de karar vereceğiz" dedi.

Yıldırım, "Tabii bir daha, son olarak bakalım, o mu olsun, bu mu olsun? Yoksa öyle hemen işaret edip, affedersiniz değnekle çizip yol yapma falan Cumhuriyet öncesindeydi. Şimdi teknoloji çok gelişti... Onun için nihai kararı henüz vermedik. Güzergah iki taneye inmiş durumda, bunlardan birini seçeceğiz. Bunun seçimini de bizim kendimiz yapmamız bir şey ifade etmiyor. Onun nereden geçiyorsa o belediyelerin meclislerinde görüşülüp planlara işlenmesi lazım. Otoyol olarak Sakarya'da, İzmit'de ve İstanbul'da var. Sakarya ve İzmit bunu işledi, İstanbul kısmında henüz işlenmedi. Bu işlendikten sonra Yap-İşlet-Devret modeliyle köprü ve otoyollar yapılacak" diye konuştu.

"İhale için belirlediğiniz bir süre var mı?" sorusuna da Yıldırım, "İhalesine 2010'da YİD modeli ile çıkmak istiyoruz. Tabii bu belediyedeki o işlemlerin tamamlanmasına bağlı biraz da" yanıtını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-icin-iki-guzergah_75346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!