Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Milyon Dolarlık Teleferik Kullanılmadan Hurda Oldu

5 Milyon Dolarlık Teleferik Kullanılmadan Hurda Oldu

Zaman Gazetesi
5 Milyon Dolarlık Teleferik Kullanılmadan Hurda Oldu

ürkiye’nin sınırlı kaynaklarının bilinçsiz yatırımlarla nasıl israf edildiğinin en acı örneklerinden biri Kastamonu’da yaşandı.

Devletin işlettiği Küre ilçesindeki Eti Bakır AŞ tesislerinde üretilen madenin İnebolu Limanı’na daha kolay taşınmasını sağlamak için 18 yıl önce 22 kilometrelik bir teleferik hattı kuruldu. Dönemin ekonomik sıkıntılarına rağmen 5 milyon dolar harcanarak bir Alman firmasına yaptırılan teleferik 1988 yılında tamamlandı. Ancak sadece bir yıl kullanılan hat, yetkililer tarafından verimli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Teleferik hattı, üzerinde her biri 1,5 ton yük taşıyan 280 nakliye kovası ile birlikte çürümeye terk edildi.

Aradan geçen 18 yıl boyunca bir daha yanına uğranmayan dev yatırım, Küre Eti Bakır AŞ’nin 2004 yılında özelleştirilmesi ile özel sektöre geçti. Tesisi satın alan şirket de madenin karadan taşınmasının daha ekonomik olduğu gerekçesiyle teleferik hattını kullanıma almadı. 18 yıldır çürüyen hattın kullanılabilmesi için 4,5-5 milyon dolarlık bir bakım gerektiğini belirten şirket yetkilileri, hattı sökmeye karar verdi. 18 yıl önce büyük umutlarla yaptırılan 22 kilometrelik teleferik hattı, önümüzdeki günlerde sökülecek. Maden şirketi bu sayede, Çevre ve Orman Bakanlığı’na her yıl ödediği 60 bin YTL’lik arazi kirasından da kurtulmuş olacak. Küre’den sökülen teleferik hattının Eti Bakır AŞ’nin başka bir tesisinde değerlendirileceği belirtilirken, teleferik hattının sökülmesi için ne kadar para harcanacağı ise bilinmiyor.

Eti Bakır AŞ Küre Müdürü Ahmet Tezcan, verimli olmadığı gibi bir daha kullanılması da mümkün olmayan bir hattın durmasının anlamsızlığına dikkat çekerek, “Bu hattı çalıştırmak için 48 ekstra personele ihtiyaç var. Kamuda işçi maliyetleri 3 bin dolar. Bunu 48 kişi ile çarparsanız 140 bin dolar yapar. Buna işçilik, elektrik ve diğer masrafları dahil ederseniz bu miktar daha da artacak. Ama biz aylık 25 bin ton bakır konsantre çıkarıyoruz. 100 bin dolar harcayarak kamyonla taşısanız daha mantıklı değil mi? Hattı yeniden canlandırmaya kalksanız 4 ila 5 milyon dolar da ek bir masrafı var. Bu nedenle kullanımı mümkün değil.” dedi. AK Parti Kastamonu Milletvekili Sinan Özkan da ülkedeki ölü yatırımların milyar dolarlarla ifade edildiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Yıllarca devletin paraları siyasi kaygılarla ölü yatırımlara harcanmış. Ülke bu yüzden milyarlarca dolar zarar görmüş durumda. Küre ilçemizdeki Eti Bakır’a ait bu teleferik hattı da özelleşmeden önce kullanılmadı. Özel sektöre geçince de kullanılmadı. Ekonomik olmayan bir sistemi kim kullanır?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-milyon-dolarlik-teleferik-kullanilmadan-hurda-oldu_41354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!