Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB: İklimde 'Bedavacılık' Sona Erdi

Uluslararası iklim değişikliği görüşmelerinde AB'yi temsil eden Artur Runge-Metzger gelişmekte olan ülkelerde de karbon piyasalarının düşük karbonlu ekonomiye geçişte kilit rol oynayacağını söyledi. Ancak yetkili ileri düzeyde gelişmekte olan ülkelerin bu oyuna iştiraklerini arttırmaları gerektiğini çünkü Birleşmiş Milletler Temiz Gelişim

Referans Gazetesi
AB: İklimde 'Bedavacılık' Sona Erdi

Avrupa Birliği (AB) iklim değişikliği görüşmeleri baş müzakerecisi EurActiv'e verdiği röportajda Çin ve Hindistan'ın iklim değişikliği ile mücadelede üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getirmeleri ve kendi sanayilerinin modernleşmesi için Batı'nın finanse ettiği programları kabul etmeleri gerektiğini, bunun ise ancak gerçekten büyük çaba sarf ederek mümkün olabileceğini söyledi. Uluslararası iklim değişikliği görüşmelerinde AB'yi temsil eden Artur Runge-Metzger gelişmekte olan ülkelerde de karbon piyasalarının düşük karbonlu ekonomiye geçişte kilit rol oynayacağını söyledi. Ancak yetkili ileri düzeyde gelişmekte olan ülkelerin bu oyuna iştiraklerini arttırmaları gerektiğini çünkü Birleşmiş Milletler Temiz Gelişim Mekanizması (CDM) altındaki ve Batı destekli projelerin sınırlandırılacağının altını çizdi. "Bu ülkelerden Çin, Hindistan ve Brezilya gibi bazılarının CDM'le deneyimleri gayet iyi ve kendileri bundan çok yararlandılar, bu mekanizmaya kesinlikle devam edebilirler."

Metzger buna karşılık Batılı ülkelerin gelişmekte olan ülkelerin en gelişmişlerinin karbon tutusu ve depolanması gibi daha fazla ihtiyaç duyulan teknolojilerle ilgili olarak daha ciddi taahhütlerde bulunmalarını istemeleri gerektiğini söyledi. "Elbette yemek bedava olunca, üç ya da dört bedava yemeği neden talep etmeyeceksiniz ki?"

Metzger'e göre kimi sektörlerde Çin halen en son teknolojiyi uyguluyor ve daha fazla desteğe ihtiyacı yok. "En son inşa ettikleri çelik tesisine bakacak olursanız muhtemelen dünyadaki en temiz çelik tesisi olduğunu görürsünüz."

Metzger sorunun, Çin'in eskimiş ve kömür ağırlıklı enerji sektörü olduğunu belirterek, bu durumun AB'nin yeni teknolojilerin uygulamaya alınması için sağladığı destek programlarının ne denli yararlı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. "Karbon tutusu ve depolanmasına doğru bir ilerleme olduğu açık. 2020 yılına kadar gelişmekte olan büyük ölçekli deneme tesislerinde gerekli adımları atabilirsek bu teknolojinin gerçekten işe yaradığını gösterebiliriz." Ancak AB yetkilisi bu tür projelerin birtakım şeyleri gerektirdiğini hatırlatarak, "Bunu içinde ücretsiz ve güzel bir enerji santrali bulunun kocaman bir yılbaşı hediye paketi olarak düşünmemelisiniz," uyarısında bulundu. "Asıl iş birlikte çalışarak teknolojileri birlikte geliştirmek ve uygulamaya koymaktır." Dahası Metzger Çin'in AB ile çetin bir rekabet halinde olduğu CDM sanayi projelerinin Avrupalı şirketlerin üretimlerini ve CO2 salımlarını birlik dışına çıkarmalarının önüne geçebilmek için zamanla yürürlükten kalkacağını söyledi. "Bazı ülkelerdeki karbon sızıntısına işaret etmek için uluslar arası rekabet ortamında mücadele eden sanayilerde CDM projelerinin açığa alınmasını öneriyoruz."

Bu sektörlerde CDM projelerinin yerine "sektörel kredilendirme mekanizmaları" uygulanması önerisinde bulunan Metzger, projelerin yalnızca en eski ve kirliliğe en fazla sebep olan tesislerde ilk yenilemelerden sonra desteklenebileceğini söyledi. "Eğer bu noktaya gelebilirseniz ve hatta daha da iyisini yapabilirseniz CDM kredilendirme mekanizmasının yeni bir CDM gibi uygulanması ihtimali olabilir," şeklinde sözlerine devam eden AB yetkilisi, "Kendi sermayeniz ve ülke içindeki çabalarınızla belli bir seviyeye ulaşabilirsiniz," dedi. Metzger tüm taraflar yani Çin de ekonomilerinin yeniden yapılandırılması ve temiz teknolojilerin piyasaya sürülmesini sağlayacak çevresel düzenlemeler için makul seçim yapabilirlerse, AB'nin de mekanizma projelerinin geliştirilmesine biraz daha açık olabileceğine işaret etti.

AB tek taraflı olarak kendi sınırları içindeki emisyonları 2020 yılına kadar yüzde 20 oranında azaltma taahhüdünde bulunuyor. Ancak Metzger yüklü miktarda CO2 salımına sebep olan diğer tüm ülkelerin indirime gitme sözü vermeleri halinde bu rakamın yüzde 30'a yükseltilebileceğini söyledi. Bu şekilde CDM projelerinin canlandırılmasına da bir kez daha imkân tanınmış olacak. Metzger böyle bir senaryoda yeni CDM mekanizmaları için ne kadar para ayrılması gerektiği konusunda kesin bir rakam vermekten kaçınarak, "Rakamın ne olacağını söyleyemeyeceğim çünkü bu müzakere konusu. Manevra alanımız var; dolayısıyla bu bize müzakerelerde oyun alanı yaratıyor" dedi. Enerji tasarrufunun arttırılması için mali kaynak temin edilmesinde yaratıcılığın kullanılması konusunda ise Metzger gerekli olan miktara destek için az miktarda kamu finansmanına gerek olduğunu söyledi. "Bağış ya da hediye beklemiyoruz ama kredi ve risk garantilerini bir yana bırakıp finans paketlerinin akıllıca birleştirilmesi gerekiyor. Bu da çevre dostu yatırımları için milyarların serbest bırakılmasını sağlayacaktır." Avrupa Konseyi'nin Mart ayındaki toplantısında AB liderleri Kyoto Protokolü sonrası iklim anlaşmasına ilişkin gelecek Aralık ayında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak müzakerelerin son taslağı için ortak bir duruş belirleyecekler.
    
www.euractiv.com.tr

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-iklimde-bedavacilik-sona-erdi_66970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!