Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Abant Gölü Gölgede Kalacak

Abant Gölü Gölgede Kalacak

NTV
Abant Gölü Gölgede Kalacak

b>Bolu Aladağ’daki Taşlıyayla’ya çevresi 25 kilometre, uzunluğu 8 kilometre olan, Abant Gölü’nün 6 katı büyüklüğünde bir gölet yapılıyor. Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Tahsin Akduman, Bolu’ya 35 kilometre uzaklıktaki Aladağ’da Taşlıyayla Sulama Göleti hakkında bilgi verdi.

Taşlıyayla Sulama Göleti’nin Abant Gölü’nün 6 katı büyüklüğünde olacağını bildiren Akduman, “Abant Gölü yüzey alanı 126 hektar, Taşlıyayla Sulama Göleti’nin yüzey alanı 833 hektar olacak” dedi.

Yapım çalışmaları devam eden göletin çevre güzelliği bakımından da Abant’ı aratmayacağını belirten Akduman, “Taşlıyayla Göleti, Bolu’nun en büyük göleti olacak. Genişliği 25 kilometre uzunluğunda olacak, gölün uzunluğu ise 8 kilometreyi bulacak. Gölette 44 milyon metreküp su birikecek. Göletin etrafına yapılacak setin yüksekliği ise 15 metre olacak. Su yüksekliğinin 10 metre olacağı gölde, suyun debisi bir metre düştüğü zaman Bolu’nun Seben ilçesinin sulama ihtiyacı tamamen karşılanmış olacak” dedi.

Taşlıyayla göletinin yapımı için çok büyük harcamalara gerek olmadığını kaydeden Akduman, “Göletin yapımı için bugüne kadar 200 bin YTL harcama yapıldı. Yaklaşık 1 milyon YTL daha harcama yapıldığı takdirde gölet tamamen hazırlanmış olacak” dedi. Göletin suyla dolması için karların erimesinin yeterli olacağını anlatan Akduman, derelerin sularının da değerleneceğini söyledi.

’Kentin içme suyu ihtiyacını karşılayacak’
Yapay göletin 2007’ye kadar tamamlanacağını ifade eden Akduman, “Su günümüzün en değerli kaynağı. İlerleyen zamanlarda değeri biraz daha artacak. Bu gölet ilerleyen yıllarda Bolu’nun içme suyu ihtiyacını da karşılayabilecektir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abant-golu-golgede-kalacak_43751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!