Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD'nin Çevreci Enerji Yatırımına İzmir Talip

İzmir'e yatırımcı çekmek için tanıtım çalışmalarına hız veren İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), ABD çıkarmasından umutlu döndü. Barack Hüseyin Obama'nın Türkiye'yi ziyaretinin ardından 27 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında ABD'de İzmir'i tanıtan İZKA, ABD hükümetinin büyük destek verdiği çevreci enerji yatırımlarına talip oldu.

Yeni Asır Gazetesi
ABD'nin Çevreci Enerji Yatırımına İzmir Talip

İzmir'e yatırımcı çekmek için tanıtım çalışmalarına hız veren İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), ABD çıkarmasından umutlu döndü. Barack Hüseyin Obama'nın Türkiye'yi ziyaretinin ardından 27 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında ABD'de İzmir'i tanıtan İZKA, ABD hükümetinin büyük destek verdiği çevreci enerji yatırımlarına talip oldu. Bu kapsamda Eylül ayında İzmir'de uluslararası Enerji Konferansı'nın düzenlenmesi için girişimlere başlayan İZKA, bu alanda ABD'nin önde gelen iş ve bilim insanlarını İzmir'e getirerek, bölgenin rüzgar, jeotermal ve güneş enerji yatırımları için avantajlarını anlatacak.

Türkiye sayısı

ABD'li işadamlarının konferansa büyük ilgi göstereceği ifade edilirken, konferansın ardından Türk hükümetinin de destek verdiği çevreci enerji yatırımlarının bölgeye gelmesi bekleniyor. ABD'de New York ve Washington şehirlerinde gerçekleştirilen organizasyonlarla ABD'li işadamları ile bir araya geldiklerini belirten İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, ABD'de yayın yapan Türk ve ABD'li işadamlarına yönelik 'TURKOFAMERİCA' dergisinin özel sayısında İzmir'e geniş yer ayrıldığını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın da büyük destek verdiği yeni yenilenebilir çevreci enerji yatırımları için ABD'li işadamlarının dünya ölçeğinde araştırma yaptığına dikkat çeken Can, bu yatırımlara talip olduklarını kaydetti.

Konferans hazırlığı

Amerika'nın New York şehrinde Türk Amerikan İş Konseyi ortak yıllık konferasına katıldıklarını, Washington'da ise "ABD-Türkiye: Küresel Değişim Döneminde Ortak Çözüm Arayışı" temasıyla düzenlenen toplantıda İzmir ile ilgili stant açtıklarını ifade eden Can, bu toplantılarda çok sayıda Amerikalı işadamıyla buluştuklarını hatırlattı. ABD'de ayrıca Uluslararası Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden ile de görüştüklerini anlatan Can, şu bilgileri verdi:

"Toplantılarımıza Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yönetici de katıldı. Obama'nın Türkiye ziyareti ile birlikte ABD'li işadamları bize oldukça ilgi gösterdiler. Eylül ayında Uluslararası Enerji Konferansı'nın İzmir'de yapılması için girişimde bulunduk. Yapılacak toplantıda ABD hükümetinin de destek verdiği yenilenebilir enerji yatırımları görüşülecek. ABD'li işadamları izmire gelecek."

Can, "ABD'liler Özellikle rüzgar güneş ve jeotermal enerji yatırımlarına ilgi gösteriyorlar. Bu alanda da bölgemiz çok büyük potansiyele sahip. Bu konferansın ardından İzmir'in bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapacağını düşünüyorum" diye konuştu. İzmir'in potansiyel yatırım alanlarının yenilenebilir enerji, lojistik, turizm, tarıma dayalı sanayi ve bilişim teknolojileri olduğunun altını çizen Can, ABD'li işadamlarını bu alanlarda da yatırıma davet edeklerini söyledi. Can, son üç yılda İzmir’de 32 Amerikan şirketi kurulduğuna dikkat çekerek yatırımların artacağını savundu.

Yeni projelerimiz Temmuz'da başlıyor

30 Aralık’tan itibaren başvurusunu aldıkları toplam 645 projenin değerlendirilmesinde son aşamaya gelindiğini açıklayan Can, sonucun yakında açıklanacağını söyledi. 30 milyon TL’lik ikinci destek paketi için de Devlet
Planlama Teşkilatı’nın Destek Yönetim Kılavuzu’nun çıkarılmasını beklediklerini ifade eden Can, “Temmuz’da projeleri kabul etmeye  başlayacağız” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/abdnin-cevreci-enerji-yatirimina-izmir-talip_69953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!