Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Acı Patlıcanı da Kırağı Çalar"

"Acı Patlıcanı da Kırağı Çalar"

bianet.org
"Acı Patlıcanı da Kırağı Çalar"

b>Erzurum'da kar kalınlığı 50 cm'ye ulaşırken, yaşam güçleşiyor. Belediye, yılın altı ayında, bir çok hizmetten kısıtladığı bütçesini karla mücadeleye ayırmak zorunda. Olumsuz iklim koşulları Erzurum'un göç vermesinin başlıca sebeplerinden.

İstanbul da kar kalınlığı 15 cm iken, Erzurum da ise 50 cm. İstanbul'da karla mücadele çalışmaları kırmızı alarm düzeyinde yapılırken, Erzurum'da karla mücadele yerel yönetimlerin imkanları dahilinde yapılıyor.

Çağdaş şehircilik için harcanması gereken ödenekler kara gömülüyor. Kar tazminatı konusunda ise, ilerleme yok.

Erzurum'da kar göç nedeni
Erzurum, Türkiye'nin en fazla göç veren illeri içinde. Göç sebepleri arasında birinci sırada işsizlik, ikinci sırada ise iklim şartlarının olumsuzluğu var. Göçün azalması için Erzurum'un yaşanabilir hale gelmesi, kentteki yaşam kalitesinin artması gerekli. Kar ve soğuk ise ildeki yaşamı güçleştiriyor, göçü körüklüyor. Bu olumsuzluk, il belediyelerine ve ilde görev yapan kamu çalışanlarına kar ödeneği verilmesiyle kısmen de olsa giderilebilir.

"Erzurum'un bütçesi kara teslim"
Palandöken Belediyesi'nin 48 saatlik kar mücadelesinde harcadığı para yaklaşık 100 YTL. Büyükşehir, diğer alt kademe belediyelerinin harcamaları da aynı oranda. Para, işgücü ve zamanlarını yılın altı ayında kara harcayan belediyeler ise, diğer belediye hizmetleri ve sosyal yatırımlarında kısıtlama yapmak durumundalar. Bu da Erzurum için yaşamın daha da zorlaşması anlamına geliyor.

"'Doğu nasılsa kara alışık' diye düşünülmemeli"
İstanbul Türkiye'nin sosyal ve ekonomik yönden kalbi durumunda. Kentte karla mücadelede büyük bir titizlik söz konusu. Ama yılın büyük bir bölümünü kar ve soğukla mücadele içinde geçiren Doğu Anadolu illerinde de insanlar yaşıyor. Kar ve soğuk yaşamın bir parçası sayılarak, iklimin getirdiği olumsuzluklar gündelik yaşamın bir parçası olarak görülmemeli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aci-patlicani-da-kiragi-calar_40691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!