Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Açıldıkça Güzelleşiyor

İzmir Agorası, çevresinde gerçekleştirilen kamulaştırma ve yıkımlarla kentle buluşuyor. Tarihi kalıntıların çevresi açıldıkça, Agora'nın güzellikleri daha da ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi İzmir Agorası’nda sürdürdüğü çalışmalarda önemli yol alındı. Buradaki arkeolojik kazılarla tarih, toprak altından gün yüzüne

Cumhuriyet EGE
Açıldıkça Güzelleşiyor

İzmir Agorası, çevresinde gerçekleştirilen kamulaştırma ve yıkımlarla kentle buluşuyor. Tarihi kalıntıların çevresi açıldıkça, Agora'nın güzellikleri daha da ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi İzmir Agorası’nda sürdürdüğü çalışmalarda önemli yol alındı. Buradaki arkeolojik kazılarla tarih, toprak altından gün yüzüne çıkarılıyor.

Diğer yandan da tarihi kalıntıların çevresi açılıyor. Agora, artık İkiçeşmelik Caddesi'nin büyük bölümünden görülebiliyor. Bölgedeki eski ve metruk yapıların yıkılarak kazı alanının genişletilmesiyle, Agora’nın kentle buluşmasında çok büyük bir adımın atılmış olacağı bildiriliyor. Bölgede ilk kamulaştırma 1997 yılında yapılmıştı, ancak ilk yıkıma 2005'te başlandı. Agora için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar 19.3 milyon lira harcandı. Bölgede bulunan 87 parsel için kamulaştırma kararı alınırken, 49 parselin tam kamulaştırılması yapıldı ve 49 bina yıkıldı.

Son binaların da yıkılması ile Agora – İkiçeşmelik arası iyice açılmaya başladı. Yapılacak yıkımlarla birlikte çok kısa süre içerisinde Agora’daki tarihi sütunlar ve kemerler, ana yoldan görülebilecek hale gelecek. Toplamda 16 bin 853 metrekare kamulaştırılacak alandan bugüne kadar 12 bin 695 metrekaresinin kamulaştırıldığı, diğer bölümler için yasal süreç ise devam ettiği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acildikca-guzellesiyor_66461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!